Çocuk

Çocuk Araç Koltuğu Önemi

Çocukların araçlarda sağlıklı bir yolculuk yapması için araç koltuklarının kullanılması şarttır. Bir çok anne ve baba çocuklarının, özel dizayn çocuk koltuklarında rahat edemeyeceğini düşünerek onları arka koltukta bulunan emniyet kemeri ile güvence altına almaya çalışmaktadır. Bu hem çok yanlış, hem de sakıncalı bir uygulamadır.

Çocuklar gelişimlerini sürdüren grupta oldukları için, yetişkinler gibi bir iskelet ve kas sistemine sahip değildirler. Bu yüzden yetişkinlerin kullandıkları emniyet kemerlerinin kaza anındaki müdahalesi çocuklara büyük ölçüde zarar verebilmektedir. Kemik yapısı henüz tamamıyla gelişmemiş olan çocukların ani bir emniyet kemeri gerilmesinde iskeletinin görebileceği zararı tahmin etmek hiç zor olmasa gerek.


Oysa çocuk araç koltukları, çocukların fiziki yapısına göre tasarlanmaktadır. Baş, gövde, omurlar ve bacaklar olmak üzere çocuğu hem rahat ettirecek, hem de güvende tutacak bir sisteme sahiptirler. Çocuk araç koltukları bilinenin aksine arka koltukta daha çok orta kısma doğru yerleştirilmelidir. Çünkü yeni sistem araçlardaki yan airbag’ler çocukların ölümüne sebep olabilmektedir. Ayrıca yandan çarpmada çocuğa her hangi bir zarar gelmemesi açısından çocuğun ortada olması daha faydalıdır.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu