Çocuk

Çocuğunuza tuvalet eğitimi vermenin ipuçları

Çocuğunuz yavaş yavaş büyüyor ve artık evin içinde sizi takip eden, sizin her hareketinizi iyice gözlemleyen ve bazen oyunlara kapılıp, ufak yaramazlıklar yapan küçük bir melek oluverdi. Belki şu zamana kadar çok uykusuz kaldınız, belki çok yoruldunuz, hastalıklarında çok korkup üzüldünüz. Ama aslında işiniz yeni başlıyor. Çocuğunuz büyüdükçe yeni işler, yeni sorumluluklar, yeni mutluluklar ve yeni sıkıntılar gelecektir önünüze. Anne ve baba olmak çok uzun bir yolculuğa çıkmak gibi, her durakta bambaşka bir manzara.

 Tuvalet eğitimi vermek için çocuğun buna hazır olduğunu bilmek gerekir. Bir çok çocuk 24 aydan itibaren tuvalet eğitimine hazırdır. Bazıları 18 aylıktan başlayarak tuvalet eğitimini talep ederler. Genellikle 3 yaşına kadar çocuk kendince bir tuvalet eğitimi zaten almış olur. bununla birlikte anne ve babanın çocuğun tuvalet eğitiminde ona destek olmaları, yol göstermeleri ve onu ödüllendirmeleri çok önemlidir.
Çocuğunuz tuvalet ile ilgili bir çok tabiri anlıyor ise (çiş, kaka, temiz, kuru, ıslak gibi), oturağın ne işe yaradığını biliyor ise, çocuk altını değiştirmekten keyif alıyorsa, oturak ve kuru bez arasında bağlantılar kuruyorsa, tuvaletinin geldiğini hoplayarak, zıplayarak ve ya farklı tavırlarla gösteriyorsa, kısa sürede olsa idrarını ve ya dışkısını tutuyor, kısa uykulardan kuru bir bezle uyanıyorsa tuvalet eğitimine hazır demektir.
Temel olarak çocuğu cesaretlendirmek, ödüllendirmek, ona sabır göstermek ve işi eğlenceli bir hale getirmek tuvalet eğitiminin kuralıdır. Birlikte bir oturak almaya gidin. Oturak yere oldukça yakın olmalı. Çocuk kendini güvende hissetmeli. Oturağını süslemesini isteyin. İsmini yapıştırın. Oturağını üzerindeki kıyafetlerle bir hafta süre ile kullanmasını sağlayın. Ona bir sandalyede rahat rahat otururcasına alışması önemlidir. Daha sonra en ufak sinyallerde oturağa koşun. Ona becerebildiği noktada ödüller verin. Beceremediğinde ise tepkili  olmayın. Oturakta sürekli oturmasını beklemeyin. Eğer tuvaletini yapmıyor ise onu zorla oturtmayın. Yavaş yavaş alıştırma külotuna geçin. Ve arada sırada kaçırdığında hiçbir şekilde kötü tepkiler vermeyin.

Çocuk eğitiminin en önemli noktalarından biri tuvalet eğitimidir. Zamanı ve koşulları dikkate alındığında, sabırlı olunduğunda çokta zor olmayan bu dönem aile bireyleri arasında yüksel strese neden olabilir. Dünya’ya alışım sürecini henüz tamamlamamış, neyin ne olduğunu yeni öğrenen çocuğunuza bu önemli eğitimi verirken öncelikle sabırlı olmalısınız. Çocuğunuzu iyi tanımalı ve onu bu konu hakkında korkutmadan yönlendirmeye çalışmalısınız. Tuvalet eğitimi çocuğunuzun psikolojisinde oldukça etkili bir faktördür ve hayatı boyunca kişisel temizliğine bakış açısını geliştirecektir. Çocuklarınızda tuvalet eğitimine başlamak için ve devam eden süreçte dikkat etmeniz gereken noktalar vardır.

Çocuğunuzun fizyolojik ve psikolojik durumu: tuvalet eğitimine geçmek için öncelikle çocuğunuz kas gelişimini belli oranda tamamlamış olmalıdır. Tuvaletinin geldiğini söyleyemese bile bariz çocuk dili ile anlatabiliyor olmalıdır. Küçük ve büyük tuvaletini birbirinden ayırabiliyor olmalıdır ve Bunun için en uygun dönem 24-36. aylardır.


Çocuğunuzun tuvalet eğitimi çağına geldiğini anlamadın yolları

Eğer çocuğunuz basit emirleri yerine getirebiliyorsa, artık 34 saat alt değiştirmek zorunda kalmadığınız zamana sahipseniz, yürüyebiliyor ve bazı komutlar verebiliyorsa, kendi kendine bazı basit giysilerini çıkarabiliyorsa eğitime hazır demektir.

Eğitim sırasında dikkat edilmesi gerekenler: bu dönem sizin en sabırlı olmanız gereken zamanlardan biridir. Çocuğunuz şansınız varsa ılımlı davranarak dediklerinizi yapmak konusunda size yardımcı olabilir fakat aksi davranarak eğitimi kabul etmeyebilir ve tüm uyarılarınıza rağmen yine de aksini yapmaya çalışabilir. Bu tür durumlarda eğitime bir süre ara vermeli ve çocuğunuzun psikolojik olarak tuvalet eğitimine daha yatkın bir hale gelmesini beklemelisiniz.

Doğduğundan beri çocuğunuzun hareketlerine dikkat ediyorsunuzdur. Neyi sevip neyi sevmediğini, hangi durumlara karşın nasıl davrandığını anlayabiliyorsunuzdur. Şimdi de tuvaletinin ne zaman geldiğine, geldiğinde ne yaptığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Yüzünde bir ifade değişikliği olabilir ya da yürürken, oyun oynarken aniden bırakabilir. Bu tür farklılaşmalar gördüğünüzde çocuğunuzu lazımlığa ya da tuvalete yönlendirmelisiniz.


Tuvalet eğitimini eğlenceli hale getirmeye çalışın

Çocuklar tuvaleti sevmiyor, sudan ya da sifon sesinden korktuğu için çekingen davranıyor, banyo ve tuvaletten uzak duruyor olabilirler. Çocuğunuzu o bölgeye çekmek için öncelikle güzel bir temizlik yapın ve çocuğunuzun sevdiği bazı oyuncakları ile tuvalete gitmesine müsaade edin.  Eğer sudan ya da sifondan korkuyorsa su ile oynamasına sifonu arada sırada oyun niyetine çekmesine izin verin.

Çocuğunuz için en önemli dönemlerden birindesiniz, bu dönemi sağlıklı ve başarılı atlatmak için sabırlı olmalı ve başarınızdan sonra hem mali olarak hem de artık bez değiştirmeye uğraşmayarak kendinizi ödüllendireceğinizi düşünüp rahatlamaya çalışmalısınız.

Diğer yazımız olan Çocuklara El Yıkama Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu