Çocuk

Çocuğum çok öfkeli,neden acaba?

İki yaşın ortalarından itibaren çocuklarda “itiraz dönemi” başlar. çocuk yaşamında ilk kez kendi sınırlarını koyabileceğini ve başkalarına kendi iradesini kabul ettirebileceğini fark eder. Birey olarak kendine toplumda bir yer bulabilmek için bu becerilere gereksinimi vardır. Ama çocukların, uyabilecekleri ve günlük yaşam akışlarını düzenlemelerine yardımcı olacak kurallara da gereksinimi vardır. Bazı durumlarda isteklerini dizginlemeyi ve uzlaşmaya varmayı da öğrenmeleri gerekir.

Anne babalar bu açıdan çocuklarına örnek olmalı ve yaşamdaki davranışlarıyla çocuklara nasıl doğru davranılacağını göstermelidir. Anne babalar net kurallar koymazsa, çocuklar güvensizleşir ve genellikle istedikleri olmadığında öfkeli davranışlarla tepki verir. Bu durum çocuk daha küçükken, örneğin yemek yeme konusunun bir savaşa dönüşmesiyle ortaya çıkabilir. Daha sonra öfkeli davranışlar sergilemeye meyilli çocuklar oyun arkadaşlarını itip kakar ya da döver, ana okulunda veya okuldaysa şiddet çığrından çıkabilir.

Anne babanın kontrolü dışında televizyon seyreden çocuklarda da öfkeli davranışlar artabilir. çocuklar genellikle televizyonda gösterilen şiddet ve öfkeyi anlayamaz, bunu normal gündelik davranış sanarak taklit eder. Bu yüzden çocuklarınızın tek başına televizyon seyretmesine izin vermemelisiniz. öfkeli davranışlar sergileyen çocuklara sevgi dolu bir yardım sunabilmek için, anne babaların her iki tarafın da uyabileceği ve uymak zorunda olduğu, kesin kurallar koyması gerekir. Anne babalar bu konuda bir eğitim danışmanından destek isteyebilir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu