Çocuk

Çift Yumurta İkizi Nedir?

Çift yumurta ikizleri birbirinden bağımsız ve ayrı özelliklere sahip olan fakat aynı zamanda oluşan bebeklerdir. Görünümleri, karakterleri ve zeka seviyeleri birbirinden farklıdır. Çift yumurta ikizlerinin doğum oranı tek yumurta ikizlerine göre daha yüksektir.

Çift yumurta ikizlerinin oluşum nedeni, iki ayrı yumurtanın iki ayrı sperm tarafından aynı anda döllenmesidir. Ayrı cinsiyetlerde, ayrı fiziksel özelliklere sahip ve ayrı karakter özelliklerinde olurlar. Birlikte doğdukları halde birbirlerinden farklı olan iki bebek olarak dünyaya gelirler.
Çift yumurta ikizlerinin aslında ayrı zamanlarda dünyaya gelmiş iki kardeşten farkı yoktur. Kan grupları, fiziksel özellikleri, genetik yapıları ve diğer her şey ayrı zamanda doğmuş kardeşlerinki gibidir. Fakat onlar birlikte dünyaya gelmiş olan kardeşlerdir.

Çift yumurta ikizlerine hamile olan kadınların kontrollerini iyi takip etmeleri gerekmektedir. Çünkü ikiz hamileliklerinde genellikle yapısal ve ya hamilelikle birlikte oluşabilen birçok risk mevcuttur. Anne adayında hamileliğe bağlı tansiyon ve şeker çıkabilmekte ve bebekler için düşük riski gündeme gelebilmektedir.Çift yumurta gebelikleri doktor tarafından sık kontrol edilir. Bebeklerin erken doğması, düşük olma ihtimali ve düşük ağırlıklara sahip bebekler gibi riskleri önceden teşhis edebilmek için sürekli ultroson ile kontrol yapılır.

Diğer yazımız olan İkiz Çocuk Büyütmenin Zorlukları hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu