fbpx
Anne

Çalışan Anneler Nasıl Emzirebilir?

Çalışan annelerin bebeklerinin doğumundan kısa bir süre sonra iş hayatına zorunlu olarak geri dönüş telaşı başlamaktadır. Özellikle bebeklerin gelişim sürecindeki tüm gereksinimi anne sütü ile karşılandığı için, çalışan annelerde büyük bir stres hali yaratabilir. Ancak dünyadaki en besleyici özelliğe sahip olan anne sütünden bebeğinizi mahrum bırakmayacağınız birkaç öneri ile bu durumu kontrol altında tutabilirsiniz.

  • Muhtemelen doğum izni alan anneler bu süre içinde bebeklerinin emzirerek beslemiştir. Ancak işe dönmenizle beraber bebeğinizin biberonla beslenmesi gerekecek. Ancak aniden anneden kesilerek biberonla karşılaşan bebekler biberonu yadırgayarak, beslenmeyi reddedebilir. Bu nedenle bu süre için bebeğinizi biberonla beslenmeye alıştırmanız gerekir.
  • Bebeğinizi emzirme konusunda yaşayabileceğiniz en büyük engel zaman kısıtlılığıdır. Bu nedenle gününüzün büyük bir kısmını işte geçirdikten sonra, bebeğinize ayıracağınız süreyi iyi ayarlamanız gerekir. Ev işleri için yakınlarınızdan ve eşinizden yardımcı olmasını isteyebilirsiniz. Böylece bebeğinizin beslenmesi için gereken zamanı oluşturabilirsiniz.
  • Siz çalışırken bebeğinizle ilgilenecek aile yakınınız ya da bakıcınız olacaktır. Bebeğinizin bakımını üstlenen kişi ile ortak hareket etmeye çalışın. Özellikle beslenmesini siz akşam eve geldiğinizde karşılamayabilecek şekilde planlama yapmanız gerekir.
  • İşe gitmeden önce bebeğinizi emzirebilirsiniz. Akşam eve geldiğinizde emzireceğiniz için beslenme arasındaki süreyi daraltmış olursunuz.
  • İş, ev ve bebeğinizin bakımı için yeterli süreyi ayarlayama telaşı çoğu annede stres faktörünü açığa çıkarmaktadır. Ancak stres hem sizin hem de bebeğinizin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek tehlikeli bir potansiyele sahiptir. Özellikle yetersiz beslenme ile birlikte ortaya çıkan stres faktörü, anne sütünün miktarını ve kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle emziren annelerin sağlıklı beslenmesi ve olabildiğince stresten uzak durması gerekir.

Çalışan anneler bebeklerinin beslenmesi için anne sütünü muhafaza edebilir!

Çalışan anneler göğüs pompaları ile sütünü sağarak, aynı tazelikte koruyabilir ve bebeğin sağlıklı gelişim evresini aralıksız bir şekilde destekleyebilir. Bebeğinizin nasıl besleneceği konusundaki endişelerinizi gidermek için aşağıdaki önermelere göz atabilirsiniz.

Hazırlık süreci

Çalışan anneler tekrar işe dönmeden önce anne sütünü dondurarak, aynı kalite muhafaza edebilir. Süt sağma işlemleri yaklaşık iki hafta içerisinde belli bir düzene oturacaktır. Bunun dışında çalışma dönemi için bebeğinizi biberona alıştırmanız gerekir. Doğum izniniz bittikten sonra bebeğinizin bakımını üstlenen kişinin, önceden dolapta sakladığınız sütü ne kadar sıklıkta ve hangi zamanlarda vermesi gerektiği konusunda bilgi sahibi olması gerekir.

Süt sağma işlemi nasıl yapılır?

Anneler elektronik göğüs pompaları ile anne sütünü kendi başlarına kolaylıkla sağabilir. Bu cihazlar oldukça pratik ve acısız bir şekilde kullanılmaktadır. Ancak süt sağma işleminin gün içerisinde ne kadar emzirme işlemi yapılıyorsa, o sıklıkta yapılması gerekir. Bebeğinizin beslenme saatleri arasındaki sürede süt birikimi olacaktır. Bu nedenle göğüslerde ağrı ve şişlik görülebilir. Ayrıca bu durumun engellenmesi amacı ile süt sağma ve bebeğinizi emzirme sürelerini uygun bir düzene oturtmanız yardımcı olacaktır.

Anne sütü nasıl saklanır?

Çalışan anneler tekrar işe hayatına dönmeden yaklaşık bir ay önce anne sütünü tarihi ile birlikte özel süt saklama kaplarında dondurucuda saklayabilir. Ancak uzmanlar bu konuda poliproilenden üretilmiş süt saklama torbalarını önermektedir. Bu şekilde anne sütünün içeriğinde yer alan besin değerleri aynı kalitede uzun bir süre buzdolabında saklanabilmektedir. Buzdolabında 10 gün, derin dondurucularda (-18 derecede) 6 aya kadar bozulmadan korunabilmektedir.

Saklanan anne sütü nasıl ısıtılır?

Buzdolabında muhafaza edilen anne sütü, biberona aktarılıp oda sıcaklığına gelmesinin ardından bebeğe verilebilir. Ancak dondurucudaki anne sütünün çözülmesi için öncelikle buzdolabına alınması, çözüldükten sonra biberona aktarılması gerekir. Anne sütünün besin değerlerinin kaybolmaması için kesinlikle direkt ısıdan uzak durması gerekir. Isıtmak için; içi sıcak su dolu bir kabın içerisine biberonu yerleştirerek, yeterli ısıya gelmesi sağlanabilir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu