fbpx
Sağlık

Böbrek Ağrısı Nasıl Oluşur? Belirtileri Nedir?

Böbrekler vücudumuzda filtre görevi görürler. Vücutta oluşmuş olan idrarın süzülmesi ve vücut dışına atılması böbrekler sayesinde olur. Böylesine önemli bir görevi olan böbreklerde zaman zaman problemler çıkabilir ve bu durum böbrek ağrısı olarak sonuçlanır. Genel itibariyle böbreklerde birçok şey ağrıya sebebiyet verebilir. Ancak karşılaşma ihtimali olarak en yaygın olanı böbrek taşlarının oluşturduğu ağrıdır. Böbrek taşlarının oluşmasının en büyük sebebi vücuda alınan tuz ve minerallerin ihtiyaçtan fazla olması ve sonrasında bu fazlalıkların kristalleşmesidir. Oluşan ağrılar kaburgaların alt kısmından başlar ve karın duvarının olduğu kısıma kadar devam eder. Bazı hastalarda bu ağrıların kasıklara kadar ilerlediği görülmüştür. Ağrılar belirli aralıklarla gerçekleşir ve yavaş ilerler. Bazı kişilerde bu durum sızlama şeklinde oluşurken bazı vakalarda kıvrandırıcı olabilecek kadar şiddetli olabilmektedir.

Böbrek ağrıları problemin bulunduğu alanda yaygın olarak hissedilir. Şiddetli ağrıların yaşandığı bu bölümde sancılar bazen 1 saat sürerken bazen daha kısa sürede geçebilmektedir. Sancılar var olma sebebine göre idrar yollarında belirtiler vererek ortaya çıkabilmektedir. Bu tür durumlarda belirti olarak idrar yaparken kanama olması, idrarda yanma, idrara çıkamama gibi belirtiler gözlemlenir. Kişi kendinde bu ve benzeri belirtiler görüyorsa mutlaka uzman bir doktora giderek muayene olmalıdır. Çünkü böbrek yollarının tıkanması kişide böbrek fonksiyonlarının zarar görmesine sebebiyet verecektir. Bu durum kişinin hayatını riske sokar. Hayati bir öneme sahip olan bu olay karşısında belirtilerin görülmesi halinde mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.

Böbrekler Neden Ağrır?

Böbreklerde oluşan ağrının tek bir sebebi bulunmamaktadır. Ağrıya sebebiyet veren bazı faktörler şunlardır;

 • Böbrek taşı: Bu şekilde oluşan ağrıların tamamı böbrekten dolayı oluşmaz. Esasında taş böbrekte kaldığı ve yerinden kıpırdamadığı sürece ağrı da oluşturmaz. Böbrekten hareket ederek kanala doğru gitmeye başladığında şiddetli ağrılar görülür. En yaygın belirtiler böbrek taşının idrar yoluna doğru ilerlemeye başladığı dönemde görülür.
 • İdrar yolları hastalıkları: İdrar yollarında görülen rahatsızlıklar yine böbrek ağrılarına sebebiyet verebilmektedir.
 • Böbrek Apsesi: Yine bu rahatsızlıkta şiddetli böbrek ağrılarına sebebiyet vermektedir. Rahatsızlık ağrının yanında kusma ve ateşte yapmaktadır.

Böbrek Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Böbreklerde meydana gelebilecek ağrıların belirtileri böbreğin görevini yeterince iyi yapamamasından kaynaklanmaktadır. Oluşan ağrılar genel olarak vakalarda bel kısmında hissedilir. Bu olay hastaların günlük yaşantısını etkileyen şiddetli ağrıları doğurur. Böbrek ağrısı belirtileri içerisinde en sık rastlanılanı ani olarak oluşan kasılmalardırBelirtiler genellikle böbreklerin görevlerini iyi yapmamasıyla meydana gelmektedir. Böbrek ağrılarının oluşumundan kaynaklı olarak insan hayatı ciddi bir şekilde tehlikeye girer. Böbreklerde oluşan ağrılar genellikle bel kısmında oluşum gösterir ve bu rahatsızlıkla karşı karşıya kalan kişileri olumsuz olarak etkilenmesine sebep oluşturur. Belirtiler arasında ani olarak görülen kasılmalar bilinen en etkili oluşumlar olmaktadır.

Böbrek ağrısı belirtileri:

 • Böbrek ağrıları meydana gelen kişilerde sırt ağrıları fazlaca görülmektedir. Oluşan sırt ağrıları belli aralıklarla gelip geçici etkiler oluşturur fakat kişilerin ağır bir yük kaldırmasında etkisini tekrardan göstererek ağrı belirtilerinin yoğunlaşmasına sebebiyet verir.
 • Sancılar kişide kusma ve çarpıntı oluşmasına sebebiyet verir.
 • Nefes darlığı sorunu ortaya çıkabilir
 • Ağrı şiddetinden dolayı kişide işitme kayıpları oluşabilir.
 • Hastada yüksek tansiyon sorunu ve ateşlenme gibi belirtiler gözlemlenebilir.

Böbrek ağrıları hangi yaş aralığında görülür?

Oluşan ağrılar için belirli bir yaş aralığı söz konusu değildir. Her yaşta bu türden ağrılara rastlanılabilmektedir. Rahatsızlığa sahip kişilerin vakit kaybetmeden doktora görünmeleri şarttır. Çünkü hastalık tedavi edilmediği takdirde başka böbrek rahatsızlıklarının oluşmasına neden olabilmektedir.

Böbrek ağrıları hangi Hastalıkların Belirtisi Olabilir?

Böbreklerde oluşan ağrılar yukarıda saydığımız gibi böbrek taşı gibi sebeplerden olabileceği gibi bunun yanında;

 • Böbreklerde oluşan kanser türü
 • Böbreğin büyümesi
 • Doğuştan itibaren böbreklerinde sorun yaşayanlarda
 • Böbrekte damarların tıkanması
 • İdrar yollarının tıkanması durumları
 • Böbreklerde oluşabilen kistler

Yararlanan Kaynaklar: https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/bobrek-hastaliklari/liste/b%C3%B6brek-hastal%C4%B1klar%C4%B1-%C3%A7ocuk.html

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu