Bebek

Bebeklerle İletişim Kurmanın Doğru Yolları

Bebek sahibi olmak hayatınızda yaşayacağınız en büyük mutluluklardan biridir. Bebeğiniz büyürken ona her şeyin en iyisini vermek isteyeceksiniz. Vereceğiniz en anlamlı şey ise sevgidir. Sevgiyi göstermek ise iletişim ile mümkün olur.

Her Ebeveyn Bebeğiyle Doğru İletişim Kurmayı İster
En çok yeni anne veya baba olanlar bu konuda endişe ederler. Bebekler konuşamazlar, tepkilerini yalnızca ağlayarak gösterirler. Bu durum ilk zamanlar sabır gerektirebilir. Ancak bebek size tepki veremiyor diye anlamadığını sanmayın. Bebekler her şeyi hissederler. Yüksek ses tonu ile yumuşak ses tonunu ayırt edebilirler. Bebeğinizin yanında ufak da olsa sesinizi yükseltmemeye dikkat edin.

Bebeğinizin gözlerinin içine bakarak onunla konuşun. Ona ne kadar şefkatinizi gösterirseniz o kadar huzurlu bir bebek olacaktır. Aile içi iletişim de çok önem taşır. Anne ve babanın sağlıklı bir iletişiminin olması bebeği de etkiler. Bebeğinize yaptığınız her aktiviteyi anlatın. Beden dilinizi de kullanabilirsiniz. Ayrıca düzgün bir Türkçe ile konuşursanız konuşmaya başladığında o da anlaşılır bir dille konuşacaktır.

En İyi İletişim Kurma Yollarından Biri de Oyundur

Bebeklerle aylarına göre farklı oyunlarla iletişim kurmanız mümkün. Bebeğin çıkardığı her sesi taklit edin. Bu onun çok hoşuna gidecektir. Konuşmayı hızlı öğrenmesine yardımcı olur. Bebeklerin en neşeli oldukları an beslenmeden sonraki anlarıdır. Bu anları onunla iletişim kurmanız için çok uygundur. Başka bir iletişim metodu da ona şarkı söylemektir. Şarkıyı söylerken hissettiğiniz duyguları hemen algılarlar. Bebekler hüzünlü bir şarkıya ağlayarak yanıt verebilirler. Onun hassas ruhuna uygun rahatlatıcı şarkılar veya çocuk şarkıları söyleyebilirsiniz. Bebeğinizin dil gelişiminde çok faydasını göreceksiniz. Bebeğinize gece uyumadan masallar anlatın ya da kitap okuyun.

Bebeğinizin her hareketini iyi gözlemleyin. Sizinle kendine özgü bir iletişim kuran bebeğinizin bir hareketinde onun ne istediğini bilmeniz onun sebepsiz görünen ağlamalarını azaltmanızı sağlayacaktır. Bebeğinize verebileceğiniz en güzel hediye ona sevginizi göstermektir. Kişilik gelişiminin temelleri bebeklikte atıldığı için bebeğinizle iletişim kurmayı çok önemseyin. İletişim yollarınız ne olursa olsun onunla kurduğunuz sağlam iletişim ileride onun kendinden emin bir birey olmasını sağlayacaktır.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu