Bebek

Bebeklerin Oyun Alışkanlığı

İlk yılında bebekler oyunları, genellikle sadece nesneleri ağızlarına götürüp hareket ettirerek oynarlar. Onları duyularıyla tecrübe etmekten ibaret olur ve bu süreç çoğunlukla çocukluk yıllarına kadar devam eder. Bebekler nesneleri ağzına götürür, sallar, elliyle atar yada vurur. Bu bebeğin hem var olan nesneyi tanımasını hemde oyun oynamasını sağlar. Çocuğunuz sürekli olarak kendisine ” Bu nesneyi ağzıma götürürsem ne olur?, Bunu yaparsam ne olur?” diye soruyordur. Bu sorular bebekleriniz için kilit bir sorudur. Çünkü bu tür oyunlarda bebeğinizin nesneleri kontrol edebilme gücü ona güç verir. Aynı zamanda da heyecan verir. Bu kontrol sayesinde ise bebekler, olaylarda neden sonuç ilişkisi kurabilmeyi öğrenebiliyorlar.

Ebeveynler büyük ihtimalle hiç düşünmeden bebekleriyle oyun oynamaya devam ederler. Bebeğinizin altını değiştirirken çıkardığınız sesler onu kahkahalara boğar veya kucağınıza alıp hoplattığınızda sanki mutluluktan uçacak gibi olur. Ve bütün bu hareketler onun günlük rutinin bir parçası haline gelir. Bebekler kesinlikle oyunları sever. Bu şekilde oyunlar ise bebeklerin, oyuna kendisi yön verdiğini düşündüğü için ayrı bir heyecan ayrı bir mutluluk katar. Bu tür oyunlar bebekler de ritim duygusunu gelişmesini sağlarken aynı zamanda da olayların sırayla gerçekleşmesini öğrenir. Aynı zaman da bebeğinizle oyun oynarken söyleyeceğiniz, ” Mini mini bir kuş konmuştu, pencereme konmuştu…” Gibi bir şarkı söylemeniz bebeğinizin ritim duygusunu geliştirebilmesi için daha da yardım edecektir.

Bebeğiniz dünyayı, kelimeleri veya zihinsel görüntüleri kullanarak soyut bir şekilde temsil edebilmeyi öğrendiği andan itibaren bunun için ” Sembolik” oyunları kullanmaya başlar. Bu oldukça basittir. Öncelikle bebekler günlük hayatlarında var olan şeyleri taklit etmeye başlar. Araba kullanmak, ev işi yapmak hatta yemek yapmak gibi… Sembolik şeyleri taklit ederken ise kendi oyuncaklarını kullanırlar. Bu bakımdan seçeceğiniz oyuncakların ne tür oyuncak olması çok önemlidir. Bu konuda özenli ve titiz davranmalısınız.

Çocuğunuz üç yaşına bastıktan sonra ise dünyayı daha soyut anlayabilir hale gelecek ve oyuncaklarına ekstradan dil becerilerini de katınca öğrenme ve öğrenebilme daha etkili hale gelecektir. Bu sayede oyunlarda sembolik oyunların ayrıntıları artacak ve dil becerileri geliştiği için eskisi kadar donanıma ihtiyaç duymayacaktır. Üstelik bunlara ekstra olarak arkadaşlarıyla oynayabileceği oyunlar da daha fazla olacak ve daha fazla gelişecektir.

Yazar: Filozof Anne

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu