Bebek

Bebeklerin Gazını Gidermek İçin Neler Yapılmalıdır?

Yetişkin insanları bile bir hayli zorlayan gaz problemi bebekleri oldukça etkilemekte ve fazlaca rahatsız olup ağlamalarına sebep olmaktadır. Bebeklerde oluşan bu gaz sorununu gidermek için bebeği düz bir zemine yüz üstü yatırıp sırtını sıvazlamak, karın bölgesi omuza gelecek şekilde kucağa alıp sırtına yukarı doğru hareketlerle vurmak, sıcak bir banyo yaptırmak, banyo sonrası bebe yağı ile gaz masajı yapmak ve bebeğe çeşitli gaz egzersizi yaptırmak en bilindik yöntemlerdir.

Bebeklere Gaz Masajı Nasıl Yapılır? 

Bebek düz bir zemin üzerine sırt üstü yatırılır. Karnının üstüne tek elle saat yönünde dairesel hareketler yapılarak gaza yön verilir ve kasıktan aşağı indirilir.

Bebeklere Gaz Egzersizi Nasıl Yaptırılır?

Bebek düz bir zemin üzerine sırt üstü yatırılır. Ayakları tutularak bacakları karnına doğru itilir. Sırasıyla sağ ve sol bacak şeklinde bir bacak kaldırılıp diğeri indirilir. Bu işlem sırasında sağ bacağı kaldırırken bebek sola doğru, sol bacağı kaldırırken de sağa doğru döndürülürse daha iyi sonuç alınır.

Bebeklerde Gaz Oluşumunu Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Anne sütü ile beslenen bebeklerde oluşan gaz çoğunlukla anne sütünden geçmektedir. Bu yüzden bebeklerde oluşan gazı gidermek için ilk yapılması gereken bebeğini kendi sütü ile besleyen annenin kendi beslenmesine dikkat etmesidir. Anneye gaz yapan her besin bebeğe de yapacağı için annenin, emzirme süresince, bu tür besinlerden uzak durması gerekmektedir. Örneğin her türlü gazlı içecekler, baklagiller, çiğ sebzeler, portakal gibi asitli meyveler…

Emziren anne beslenmesine dikkat ettiği veya bebek mama ile beslendiği halde bebeğin gazının olmasının bir sebebi de yine annenin veya bebeğin üşütüyor olmasıdır. Böyle bir durumun söz konusu olmaması için özellikle karın bölgesinin ve ayakların sıcak tutulmasına özen gösterilmelidir.

Tüm bunlara dikkat edildiği halde bebekte gaz sorunu devam ediyorsa herhangi bir mide veya bağırsak rahatsızlığı ihtimaline karşı, uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Ne büyük emeklerle dünyaya gelen yeni doğmuş bebeğinizin en büyük problemi sindirim sisteminin gelişimine bağlı olarak gerçekleşen gaz sancılarıdır. Henüz sindirim sistemi yeterince büyümeyen bebekler gazlarını çıkarmakta zorlanmaktadırlar. Bunun neticesine bağlı olarak bebeğinizde ağlama nöbetleri ve sizin içinse uykusuz geceler başlamaktadırlar. Bebeğiniz sizin ruh halinizi sezer ve evhamlı aileler bebeğin daha da huzursuz olmasına neden sebep olur. Nitekim sonuçta hemen her yeni doğan bebek bu meseleyle karşılaşıp sorun yaşamaktadırlar.

Natürel / olağan olarak bebeğinizin gaz sancılarını eksiltmek için yalnızca ona mutluymuş gibi gözükmeniz yetmeyecektir. Masaj ve egzersizlerin yararını çok göremediyseniz bir de şunları sınamanızda fayda var; Unutulmaması gereken nokta, her gaz sancısı kolik tanısı değildir. Bebeklerin beşte Bir’i kolik meselesini yaşamaktadır. Tıbbi olarak bu vaziyete infantil kolik denmektedir. Kolik bir hastalık tanısı değil bir sancı biçimidir.

Bir bebeğin kolik olarak kabul edilebilmesi için sancıların sık yinelenen periyotlarla oluşması gerekmektedir. Çoğunlukla ilk üç ay, bazı vaziyetlerde altı ay sonra sindirime bağlı sancılar geçmektedir. Bunun yanında müracaat edeceğiniz dayanak veren usuller de olacaktır. Birtakım telkinlerinden sonra çoğunlukla internetten çözüm yolları aramaya başlarlar. Temel kafa karmaşıklığı da bu noktada başlamaktadır. Herkes değişik bir ilaç veya usul önermektedir.

Yeni Doğan Gazı Nasıl Çıkartılır?

Şayet bu gidişat içerisinde olan bir ebeveynseniz bu suallerin tek bir doğru yanıtı olmadığını bildiğinize eminiz. Bildiklerinizi incelerken usullerde bulunması gereken en ehemmiyetli nokta şu olmalı: bilinen veya yazılan hiçbir usul sizin bebeğinize faydası olmaya bilmektedir. Bazı Zamanlar bebeğinizin sindirim sisteminin büyümesini gelişmesini beklemekten başka devanız çareniz yoktur. Kafanızı Karıştıran bir durum olduğunda bir çocuk hekimine danışmalısınız.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu