fbpx
Bebek

Bebeklerde Uyku Düzeni

Sizin, eşinizin ve bebeğinizin, ebeveynliğinizin ilk birkaç ayında en önemli olan konuların başında bebeklerde uyku düzeni konusu gelir. Bebeğinizin iyi uyku alışkanlıkları geliştirmesine nasıl yardım edeceğinizi anlamak, böylece sizin ve eşinizin yeterli miktarda uyuyabilmesi, herkesin iyiliği için önemlidir. İlk üç ayda gece beslenmeleri nedeniyle uykunuzun bozulması ve uykusuzluk çekmeniz olağan bir durumdur. Ancak etkiyi en aza indirmenin yolları vardır. Böylece bebeğiniz gece boyunca daha uzun süre uyumaya başlayana kadar uykusuzluk ile başa çıkabilirsiniz.

Uyku insanların temel fizyolojik gereksinimlerinin başında gelir.Yenidoğan bebekler günde ortalama 16-18 (bazı bebekler 20-22) saat uyurlar. Ancak belirli bir düzeni izleme eğiliminde değildirler. Mideleri o kadar küçüktür ki, sık sık uyanıp beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Bebeklerin ayrıca yetişkinlere göre daha kısa bir uyku döngüsü vardır. Bu nedenle daha hafif ve uyaranlara daha duyarlı uykuya sahiptirler. İlk aylardan sonra yavaş yavaş büyüyen bebeğiniz daha derin ve daha uzun bir uyku döngüsü geliştirmeye başlayacakdır. Bunun için daha ilk aylardan itibaren bebeğinizi iyi uyku alışkanlıkları geliştirmesi için teşvik etmeye başlayabilirsiniz.


İyi uyku alışkanlıklarını nasıl teşvik edebilirsiniz?


İlk olarak bebeğin uyuduğu odayı uyku için uygun ve güvenli hale getirmek en önemli unsurlardan biridir.

 • Bebek odasının çok sıcak veya çok soğuk olmadığından rahat edebileceği bir sıcaklıkta olduğundan emin olun. Yenidoğan bebekler için oda sıcaklığının 22-24 °C olması uygun olurken, üç aydan büyük bebeklerde 19-23°C’lik bir oda sıcaklığı kalın olmayan pijama ya da bebek tulumu ile uygun olacaktır.
 • Gürültü ve sesten uzak; güneş gören, ısınma ve nem durumu uygun olan bir oda olmalıdır. Oda günde en az bir kez havalandırılmalı ve temiz tutulmalıdır.
 • Bebek soba, kalorifer gibi ısı kaynaklarına çok yakın yatırılmamalıdır. Cereyan olan ortamlara dikkat edilmeli ve giysileri oda sıcaklığına göre ayarlanmalıdır.
Iyi uyku aliskanliklarini nasil tesvik edebilirsiniz 1024x682 - Bebeklerde Uyku Düzeni


Bebeklerin yatakları ve yatırılma pozisyonları da aynı derecede önemlidir.

 • Yenidoğan bebekler için en ideal yatış pozisyonu 25-30 derece eğimli yüzeyde sırt üstü yatış pozisyonudur.
 • Son yıllarda yapılan araştırmalarda yüz üstü yatış pozisyonunun ani bebek ölüm sendromuna (Sudden İnfant Death Syndrome SIDS) neden olduğu belirtilmektedir. Amerikan Pediatri Akademisi (AAP, 2000) ani bebek bebek ölüm sendromu için risk faktörleri olarak; bebeklerin yüzüstü pozisyonda yatırılması, çok yumuşak yatakta (özellikle yastıkta) yatırılması, bebeklerin üzerini fazla örtme (aşırı sıcak ortamda uyuma), bebeklerle aynı yatakta yatma gibi faktörleri göstermiştir.
 • Bebeği yan yatırmak yüzüstü dönmesine sebep olabilir. Bu yüzden çoğu uzman tarafından önerilmez. Bebeğinizi yan yatırmakta kararlıysanız yüzüstü dönmemesi için önlem almalısız.
 • Bebeğin yatağı ne çok yumuşak ne de çok sert olmalıdır. Bebek yattığı zaman çökmemelidir. Yatak içinde bebeğin yüzüne gelip nefes almasını zorlaştırabilecek battaniye, çarşaf vb. parçalara dikkat edilmelidir.


Bebeğinizin gece ve gündüzü daha çabuk ayırt etmesi için ona yardımcı olun.

 • Bunun için sabah uyandığınızda bebeğinizin sabah rutinini oluşturabilirsiniz. Örneğin: Yüzünü ıslak pamuk ile silmek, saçlarını taramak, günlük kıyafetlerini giydirmek gibi. Aynı zamanda gün ışığı alması için dışarıya kısa bir gezinti yapmak, hoşlanacağı oyunlar oynamak, konuşmak, birlikte dans etmek gibi gün içinde yaptığımız aktiviteler gündüz olduğunu fark etmesini sağlayacaktır.
 •  Gece olduğunu, yatma vakti geldiğini anlaması için uyuduğu oda karanlık ve sessiz olmalıdır. Her gece aynı saatlerde bir uyku rutini oluşturmak işinizi kolaylaştıracaktır. Örneğin: bebeğinizi uyutmadan 15-30 dakika öncesinde masaj yapabilir veya ılık bir banyo ile bebeğinizi rahatlatabilirsiniz. Bebeğiniz gece uyandığında ışığı yakmadan loş bir gece lambası yardımı ile beslenme ve temizlik ihtiyaçlarını giderebilirsiniz. Tüm bunları sakin ve sessiz bir şekilde yapmalı, ağlıyor diye bebek oynatılmamalıdır. Bu sayede  onun da uykuya devam etmesi gerektiğini anlaması kolaylaşacaktır.


Bebeğinize kendi kendine uykuya dalması için yardımcı olun.

 • Genelde bebekler beslenme sırasında anne ya da babalarının kucağında uyuya kalma eğilimindedirler. Asıl problem ise yatağına konulan bebeğin uykudan uyanması ile ortaya çıkar. Özellikle ilk üç ay anne kokusunu sıcaklığını arayan yavrularınız sizden ayrılmak istemez. Bu gayet doğaldır. Bebeğinizin ve kendinizin hazır olduğunu düşündüğünüzde, bebeğinizi kendi kendine uyuması için teşvik edebilirsiniz. Bunun için henüz kollarınızda uyuyakalmadan yavaşça yatağına bırakın ve uykuya dalması için bekleyin. Saçlarını okşamak, ninni söylemek de destek olabilir. Eğer bebeğiniz yatağına bırakıldığında ağlıyor ve susmuyor ise geri kucağınıza alıp sakinleştirip tekrardan denemek olumlu sonuç almanızı sağlayabilir.
pexels gianni orefice 4049284 1024x682 - Bebeklerde Uyku Düzeni


*Bebeğinizle ile birlikte mi yoksa ayrı yataklarda mı yatmak istediğinize karar verin.


En tartışmalı konulardan biri de budur. Bebekle aynı yatakta yatmak, ani bebek ölü sendromuna sebebiyet verdiği için güvenli bulunmamaktadır. Bazı uzmanlar ise bebek ile birlikte uyumanın doğal olduğunu ve bu sayede anne ile bebek arasındaki bağın güçlendiğini savunurlar. Bu duruma karar vermek ebeveylerin sorumluluğundadır ve eğer birlikte uyumaya karar verdiyseniz bebeğinizin sağlığı için aşağıda yazılanlara dikkat etmelisiniz:

 • Yatakta bulunan yastık, pike ve battaniye tarzı ürünleri bebeğinizden uzak tutun. Mümkünse yatakta bulundurmayın. Bunlar bebeğin yüzüne gelerek nefessiz kalmasına ya da bebeğin aşırı ısınmasına sebebiyet verebilir.
 • Bebeğinizin yataktan düşmemesi veya yatak ile duvar arasında sıkışmaması için gerekli tedbirleri alın.
 • Bebeğinizi, bir karyola, beşik ya da sepetinde yatıyormuş gibi sırt üstü yatırın.
 • Siz veya eşiniz alkol veya uyuşturucu kullandıysanız veya aşırı yorgunsanız yatağınızı paylaşmayın. Çünkü bu, istemeden bebeğinize doğru dönmenize ve bebeğinizin ezilmesine sebep olabilir.


Son olarak bu uyku düzensizliklerine alışana kadar çevrenizden yardım istemekten çekinmeyin.

 • Eşiniz, anneniz ya da kardeşiniz bebeğinizle ilgilenirken biraz uyumak sizi daha dinç ve mutlu yapacaktır. Unutmayın siz ne kadar mutlu, huzurlu olursanız bebeğiniz de bunu hissedecektir. Bebeğinizle birlikte değişen bu yeni hayatın keyfini çıkarmanız dileğiyle.


Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu