Bebek

Bebeklerde Sarılık Sebepleri

Yeni doğan bebeklerde sarılık sebepleri genelde doğum sonrasında ilk beş günde görülür. Birçok yeni doğan bebekler sarılık başladığı zaman hastaneden çıkar. Bu sebepten dolayı da özellikle bebekler 6 veya 7 günlük olduğu zaman doktorunuz bebeğinizi tekrar görmek isteyecektir. Yeni doğan birçok bebekte sarılık hafif başlar. Özellikle iki hafta içinde başka rahatsızlıklara yol açmadan kendiliğinden geçmeye başlar ve bir süre sonra sarılık tamamen yok olur. Ancak ne olursa olsun sarılık ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıktır. Bazı durumlarda bebeklerde bilirubin seviyesi çok yüksek bir durumdadır. Bu bilirubin çok ciddi sarılığa yol açtığı için tedavi edilmediği durumlarda bebeklerde beyin hasarına yol açabilir. Bu da hayat boyu kalıcı rahatsızlıklara sebep olur.bebeklerde sarilik sebepleri - Bebeklerde Sarılık Sebepleri

Bebeklerde Sarılık Neden Ve Niçin Oluşur

Bebeklerde özellikle vücuttan dışarı atılamayacak kadar fazla bilirubin bulunması sebebiyle sarılık meydana gelir. Bilirubin genellikle idrar ya da dışkı ile vücuttan atılır. Hamilelik döneminde bebeğin vücudunda bulunan bilirubin plasenta yardımıyla dışarı atılmaktadır. Doğumdan sonra ise bebek bilirubin maddesini kendisi dışarı atmak zorunda kalır. Birçok bebeklerde ise fizyolojik sarılık görülür. Fizyolojik sarılık görülmesinin sebebi ise bebeklerin karaciğerlerinin yeteri kadar gelişmediği için bilirubin bebeklerin vücuttan atamıyor olmasıdır. Bu tür sarılıklar genellikle doğumdan sonraki ilk bir kaç gün içinde kendiliğinden geçer. Eğer kendiliğinde geçmiyorsa ve doktorunuz hemen tedaviye başlayacaktır.

Daha Fazla Göster

Sabiha Safir

Dinamik psikoterapide süreye duyarlılık ve etkin zaman kullanımı vardır, bireyin çocukluk deneyimleri, bilinçdışı özellikler, çelişkiler, aktarım, direnç ve tekrarlamalı davranışları çalışılır. Hastanın güçlü yönleri vurgulanarak, terapi süreci daha gerçeğe dayalı tutulur. Danışan ile terapist, şimdi ve burada ilişkisine odaklanırlar.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu