fbpx
Bebek

Bebeklerde saç bakımı nasıl yapılır?

Bebeklerin tenlerinin hassas olması sebebi ile birçok durumda bebek bakımının yetişkinlere oranla çok daha özenli bir şekilde gerçekleşmesi gerekir. Bunlardan bir tanesi de bebeklerde saç bakımı konusudur. Bu dönemde bebeklerin saçlarını banyo esnasında bebek şampuanları ile yıkayabilirsiniz. Yıkanma süresini, kendinize ve bebeğinize göre düzenleyebilirsiniz. Bebeklerin saçlarında dönem dönem dökülmeler gerçekleşebilir. Bu dökülmeler son derece doğaldır, bundan dolayı bebeklerde görülen saç dökülmesi için fazladan bir bakım yaptırmanız gerekmeyecektir.

Bebeklerde saç bakımı sırasında saçlarını tararken bebekler için özel tarak kullanmanız gerekir. Bu bebeklere özel taraklar normal kendimizin kullandığı taraklara göre daha yumuşak olduğundan bebeğin saç derisine herhangi bir zarar vermeyecektir.

Bebeklerde kepeklenme
Bazı bebeklerin saç dersinde kimi zaman kepeklenme görülmeye başlar. Bebeklerde kepeklenme durum ile karşılaşıldığı zaman bebeklerde saç bakımını gerçekleştirirken yapmanız gereken şey, bebeklere banyo yaptırmadan bir süre önce saçlarına bebek yağı ile masaj yapmaktır. Bu şekilde bebeklerin saçlarına yapacağınız masaj sonucunda bebeğin saç derisinde var olan kepeklenmenin önüne geçebilirsiniz. Bebeklerin saç derisinde oluşan kepekleri tarak yardımı veya elliniz vasıtası ile almaya çalışmanız bebeğin kafa derisini tahriş ederek zarar vereceğinden, bebek bakımı sırasında bu şekil bir uygulama da bulunmamanız gerekir.

Her gün bebeklere banyo yaptırıyorsanız, özellikle her banyo sırasında şampuan ile yıkamanıza gerek yoktur. Bir gün şampuan ile yıkıyorsanız diğer günde sadece duru su ile yıkamanız yeterli olacaktır. Böylelikle bebeğinizi gereksi yere kimyasal maddeye maruz kalmamış olacaktır. Sonuçta bebeklerde saç bakımı yaparken onların henüz küçük olduğunu ve her gün şampuan kullanarak yıkayacak kadar kirlenmemiş olacaklarını unutmadan bebek bakımı yapmanızda fayda vardır.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu