fbpx
Bebek

Bebeklerde Pişik Nasıl Önlenir?

Annelerin en çok mücadele ettiği durumlardan biri olarak bilinen bebeklerde ki cilt rahatsızlıklarından biri, pişiktir. İdrarda bulunan amonyak ve albicans isimli mantarın birleşimi ve çoğalmasıyla ortaya çıkan cilt yüzeyindeki tahrişlere pişik denir. Genel olarak bebeklerin cinsel organları ve kasık bölümlerinde oluşmaktadır. Gerekli önlemler alınmadığı takdirde, hassas ten sahibi olan bebeklerde sıkça rastlanılacak bir cilt hastalığıdır.

1.Pişiğe Yol Açan Etmenler

Bazı koruma yöntemlerine rağmen bebeklerde sürekli görülen pişiğin, belli başlı sebepleri bulunmaktadır. Bunların en önemlisi bebeğin dışkılama yaptığı bezin uzun süre değiştirilmemesidir. Havasız kalan bebeğin teninde kabarcıklar meydana gelmektedir. Alkol içeren ıslak mendiller, kalitesiz bebek bezleri, emziren annelerin çeşitli ilaç kullanımı sebebiyle anne sütü ile geçen çeşitli maddeler ve çinko eksikliği gibi nedenler bebeklerde pişiğe yol açabilir.

2.Cilde En Uygun Bebek Bezi Tercih Edilmelidir

Bebeklerde cilde direk temas eden her şeyin büyük önemi vardır. Bebeğin cildine en uygun bez tercih edilmelidir. Kullanılan bebek bezinin, cildin nefes almasına yardımcı olması gerekmektedir. Sık aralıklarla değiştirilmesi pişiğin oluşumunu ya da ilerlemesini engellemekte büyük etmendir. Kokusuz ve alkol içermeyen ıslak havlular kullanılmalıdır. Aksi takdirde bebeğin altını temizlemek için kullanılan alkollü ve parfümlü ıslak havlular pişiği oluşmasında büyük rol oynayabilir.

3.Bebeklerin Cildinin Kuruluğuna Dikkat Edilmelidir

Pişiğin oluşumundaki bir diğer etmen, bebeğin altının uzun süre havasız ve nemli kalmasıdır. Dışkıda bulunan asit ve amonyak bebeğin cildinde beklediği müddetçe alerjik reaksiyonların oluşmasına yol açar. Bebeğin altının mümkün olduğunca kuru bırakılması için belli aralıklarla havalandırılması uygundur. Banyodan önce veya bez değişimi esnasında birkaç dakika çıplak durmaları pişiği önlemeye yardımcı olacaktır.

4.Çinko Takviyesi

Bebeklerdeki pişiği önlemede etkili yollardan birisi ise çinko takviyesidir. Pişiğin tedavisi sürecinde doktor onayı olmadan antibiyotik içerikli kremler kullanılmamalıdır. Bunun yerine çinko içerikli merhemler tercih edilmelidir. Yoğun kıvamda kullanılmamasına özen gösterilmelidir. Aksi takdirde bebeğin her bez değişiminde cildinde kalıntı şeklinde birikmesine sebep olacaktır. Kız bebeklerde ise bu merhemlerin kullanımı esnasında cinsel organlarının iç kısmana temas etmemesine dikkat edilmelidir.

5.Emzirme Yolu İle Geçen Yabancı Maddeler

Bu süreçte emziren anne tükettiği gıdalara özen göstermelidir. Anne, asitli ve alerjik reaksiyon oluşturabilecek gıdalardan uzak durmalıdır. Bu ve benzeri öğünler tüketen anne, bebekte pişiğin oluşmasında ve ilerlemesinde büyük rol oynayacaktır. Pişik sorunu olan bebek, anne sütü dışında ek gıda takviyesi alıyorsa bebeğin iyileşme sürecinde verilen gıdalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bebekte oluşan pişiğin ilerlememesi ve sonlanması için tükettiği öğünlerin pişiği tetikleyici özellikleri olmaması göz önünde bulundurulmalıdır.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu