fbpx
Bebek

Bebeklerde Kulak Enfeksiyonu Belirtisi ve Tedavisi

Aileler Bebeklerinin Kulak enfeksiyonu olduğunuz nerden anlarlar?

Çünkü çocuklar ve yeni yürümeye başlayan bebekler, kendilerini nasıl hissettiklerini bildiren dil becerilerine sahip değillerdir; bir kulak enfeksiyonunun tespit edilmesi özellikle zor. “Büyük Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Akademisi için pediatrik kulak Burun Boğaz komitesi başkanı Max M. April, MD” Yaşlı çocuklar sana gelip “Kulağım ağrıyor” diyor. “Bir bebek belli ki bunu yapacak durumda değil.” Peki ebeveynler ne için tetikte olabilirler? “Genel olarak, 102 derecenin üzerindeki bir ateş, sözsüz bir çocukta bir kulak enfeksiyonunun özelliklerinden biridir” diyor Dr. April. Kulak delinmesi güvenilir bir işaret değildir, ancak kulak enfeksiyonları ağrılıdır, bu nedenle çocuğunuzun gözyaşı veya sinirlilik artışı belirti olabilir. Ayrıca, eğer bebeğiniz yatarken rahatsız olursa, bir kulak enfeksiyonu tanısı konabilir, Çünkü bu pozisyon östaki tüplerine baskı yapar. Bir kulak enfeksiyonunun diğer belirtileri arasında, uyku güçlüğüiştah azalmasıkusma veya diyare olabilir. Ve çocuğunuzun iyi duymadığını fark edebilirsiniz; Örneğin, normalde yaptığı gibi, etrafındaki seslere cevap vermeyebilir. Dinlenin – enfeksiyon geçtiğinde ve kulağı sıvıdan yoksun olduğunda işitmesi geri gelecektir.

Kesin bir kırmızı bayrak: çocuğunuzun kulağından sıvı veya sızma drenajı. Bu delikli bir kulak zarının sinyali olabilir, orta kulaktaki sıvı patladığı kulak zarın üzerinde çok fazla baskı oluşturursa ortaya çıkabilecek bir durumdur. Bir patlama kulak zarınının korkunç çıkmasına ve çocuğunuz için çok acılı olmasına rağmen, delik ciddi değildir ve genellikle kendiliğinden iyileşir.

Kulak Enfeksiyonlarında Antibiyotikler Gerekir mi?

Gerçi antibiyotikler çok sık kulak enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır , doktorunuzun onayıyla gerekli hallederde kullanılabilmesi de söz konusudur. Bazı durumlarda, beklemek  uygun olabilir. “Bilim şimdi, bize zamanının yüzde 80’ini, çocukların antibiyotik kullanmadan daha iyi olacağını gösteriyor” diyor Eller M. Friedman, MD, My Ear Hurts’ın yazarı Çocuğunuzun Kulak Enfeksiyonlarını Anlamak ve Etkilemek İçin Tam Bir Kılavuz Bunun nedeni, kulak enfeksiyonlarının üçte birinin antibiyotiklere cevap vermeyen virüslerden kaynaklanmasıdır. Ve bakterilerin sebep olduğu bazı enfeksiyonlar kendi başına gelişecektir. Ayrıca, yersiz gerekebilecek antibiyotik dozları dirençli bakterilerin gelişimine neden olabilir, bu da başka bir büyük soruna neden olmaktadır.

Çocuğunuzun antibiyotik kullanıp kullanmadığı, yaşı ve semptomlarının ciddiyeti gibi çeşitli faktörlere dayanmaktadır. Kulak enfeksiyonu geçiren  bebekler için antibiyotik recetelendirmek yaygındır. Dr. April, “2 yaşından küçük çocuklarla neredeyse herkes antibiyotik vermeye razı” dedi. “yetişkin çocuklar size söyleyecek kadar sözlü değil,” Kulağım gerçekten ağrıyor, kötüye gidiyor. ” Artı, işitme kaybı veya diğer nadir sorunlar gibi kulak enfeksiyonlarından kaynaklanan komplikasyonlara daha yatkınlar. ”

bebeklerde kulak enfeksiyonu belirtileri - Bebeklerde Kulak Enfeksiyonu Belirtisi ve Tedavisi

Veya 2 yaşından büyük çocuklar, dikkatli bekleme, belirtiler hafifse ve doktor çocuğun bir kulak enfeksiyonu olduğundan emin değilse bir seçenektir. Okul öncesi eğitim kurumunuz başka türlü sağlıklıysa, yüksek ateşiniz yoksa ve aşırı derecede sinirli değilse ve eğer kesinlikle takip edecek bir andaysanız, doktorunuz 48 ila 72 saat beklemeye karar verebilir; Dr. Friedman, sorunun kendiliğinden daha iyi olacağını söyledi. Dr. Casselbrant, “çocuğunuzun iki ya da üç gün içinde normale dönmesi gerekmiyor, ancak semptomları düzelmiş olmalı” dedi. Eğer almadıysanız, doktorunuz sizden geri gelmenizi ister veya size sadece bir antibiyotik reçetesi verir.

Çocuğunuzun nihai olarak antibiyotik kullanıp kullanmamasına bakılmaksızın, çocuk doktoru muhtemelen enfeksiyonun gitmesini sağlamak için birkaç hafta sonra bir takip ziyareti planlayacaktır. Çoğu durumda, kulak enfeksiyonu geçmişi olur ve çocuğunuzun hiç biri aşınma için daha kötü olur. Bununla birlikte, tekrarlayan kulak enfeksiyonu olan çocuklar için, doktorunuz kulak burun boğaz uzmanı olarak adlandırılan bir uzmana rastlamayı önerebilir. Akışkanın birikmesini önlemek için çocuğunuzun kulaklarına havalandırma boruları yerleştirmeyi tartışabilir. Bazı çocuklarda, enfeksiyon geçtikten sonra sıvı orta kulakta kalabilir. Bu sıvı bir çocuğu başka bir kulak enfeksiyonuna sokmakla kalmaz aynı zamanda dil gelişimine müdahale edebilecek işitme kaybına da neden olabilir. ”

Kulak Enfeksiyonları Önlenebilir mi?

Hiçbir garanti verilmez, ancak çocuğunuzun doktor ofisine gelmeme ihtimalini düşürmek için bu adımları atabilirsiniz .

  • Emzirin. Çalışmalar altı aylık özel emzirmenin bir çocuğu koruyabileceğini gösteriyor.
  • Sigara içmeyin ve  dumandan uzak durun. Dr. Friedman, “Sigara dumanı, östaki borularını gösteren küçük tüyleri felç ediyor” dedi. “Bu olduğunda, orta kulak alanından mukus taşınmaz, bu da enfeksiyon riskini arttırır.”
  • Çocuğunuza aşı yaptırın. Pediatri dergisinde 2007 yılında yayınlanan bir araştırma, kulak enfeksiyonlarına, menenjitlere ve diğer hastalıklara neden olabilecek pnömokok bakterilerine karşı koruyan bir aşı Prevnar’a baktı. Çalışma, Prevnar’ın sık kulak enfeksiyonu gelişen bebeklerin ve çocukların sayısını azalttığını buldu. Dr. Friedman, aşı sadece kulak enfeksiyonlarına neden olan bazı bakteri suşları için çalışıyor, bu nedenle kusursuz değildir, ancak çok iyi bir fikir.
  • Mümkünse Kreş ve Okullardan Kaçının. Çocuk yuvasında bulunan çocuklar kayıt yaptırmayan çocuklardan daha fazla kulak enfeksiyonu bulma eğilimindedir. Casselbrant, gündelik bakım şarttır, daha az çocuk, daha iyi, diyor Casselbrant. Sonuçta, küçük oğlunuz ne kadar çok çocuk varsa o kadar çok kişinin alabileceği soğuk algınlığı veya başka bir hastalık olma ihtimali o kadar yüksektir.
  • Düz dururken çocuğunuzun şişe veya sicky fincanından içmesine izin verme. Çocuğunuz içtiği zaman, başının karnından daha yukarı olması gerekir, böylece sıvı östaki tüpünden orta kulağa akamaz, Dr. Friedman.
  • Alerjilere karşı önlem alın. “Alerjilerin çocuğunuzun kulak enfeksiyonlarına neden olabileceğini düşünüyorsanız, evinizden mümkün olduğunca çok sayıda alerjik madde çıkararak proaktif olun” diyor Dr. Friedman. Örneğin, çocuğunuzun uyku alanından evcil hayvan barınması, odaları mümkün olduğunca tozdan uzak tutması ve tüyleri ya da altüst yataklarını tercih etmesi.

Bu arada çocuklarda Çocuklarda Orta Kulak İltihabı ve Korunma Yolları ‘nı öğrenebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu