Bebek

Bebeklerde K Vitamini ve Önemi

K vitamini ağda eriyen ve vücutta depolanan bir vitamindir. Kanın pıhtılaşmasını sağlayan bu vitaminin erişkinlerde günde 50 ile 100 mg arasından alınması gerekir. K vitamini eksikliğinde vücutta oluşan kanamalar zor durur ve kanın pıhtılaşması geç olur. Bu nedenle K vitamini eksikliği olmaması oldukça önemlidir. Yeni doğan bebeklerde ise K vitamini genellikle depolanmaz. Bu da doğumdan sonraki ilk 12 hafta içinde bebekte kanama olması sorununu ortaya çıkarabilir. Bebeklerde meydana gelen kanamalar onların ölümüne yol açabilir. Bunu sonucunda bebeklerde K vitamini eksiliğini önlemek ve kanama meydana gelmesini engellemek amacıyla, doğduğu andan itibaren iğne yoluyla K vitamini enjekte edilir. Bunun dışında ağız yoluyla damla şeklinde de K vitamini verilebilir.

Bebeklerde meydana gelen kanamalar;

Bebeklerde K vitamini eksikliği sonucunda meydana gelebilecek kanamalar 3 grupta incelenmektedir. Bunları aşağıdaki şekilde belirtebiliriz;

  • Erken kanamalar, doğumdan sonraki ilk 24 saat içinde meydana gelebilen kanamalardır.
  • Klasik kanamalar doğumdan sonraki ilk 1 hafta içinde oluşabilen kanamlardır.
  • Geç kanamlar ise doğumdan sonraki 10 ya da 12 hafta içinde gerçekleşebilir.

K vitamini eksikliği sonucunda meydana gelen kanmalar genellikle bebeğin ağzından veya burnundan kan gelmesi şeklinde görülebilir. Bunun dışında bebeğin altından ya da göbeğinden kan gelmesi şeklinde de görülebilir. Geç görülen kanamalar genellikle fark edilemez ve iç kanama şeklinde görülür. Bu kanamaların sonuçları da daha ağırdır ancak çok nadir görülmektedir.

Bebeklerde K vitamini eksikliğinin nedenleri;

Bebeklerde K vitamini eksikliğinin bazı nedenleri olabilir. Aşağıdaki durumları yaşayan bebekler kanamalara daha yatkın olmaktadır. Bu durumları şu şekilde özetleyebiliriz;

  • Gebeliğin 37. Hafta doğan bebekler
  • Bebeklerin sezaryen, vakum ya da forseps yöntemi ile dünyaya gelmesi
  • Doğumda yaşanan solunum zorluklarının olması
  • Doğum sırasında bebekte karaciğer sorunları yaşanması

Bebeklerde K vitamini eksikliği yaşanmaması için hamilelik döneminde K vitamini bulunan yiyeceklerin tüketilmesi gerekir. Aynı şekilde emzirme döneminde de K vitamini içeren besinlerin tüketilmesi çok önemlidir. Her ne kadar sütten bebeğe geçmesi biraz zor olsa da yine de bu kurala dikkat edilmesi önemlidir. Aslında biberonla beslene bebeklerde, anne sütü ile beslenen bebeklere göre daha fazla K vitamini bulunur. Çünkü mamaların içinde K vitamini desteği vardır. Ancak doğumdan sonra gelen ilk sür yani ağız sütünde bol miktarda K vitamini bulunmaktadır. Bu nedenle bebeğin doğumdan hemen sonra emzirilmesi gerekir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu