Bebek

Bebeklerde İştah Azalması Neden Olur ?

Annelerin bebekleri ile ilgili şikâyetleri arasında iştah azalması, üst sıralarda yer alır. Bebeklerin büyümesi her yıl aynı hızla devam etmez. Aileler de bu durumu garipseyerek bebeğin gittikçe daha az yemek yediğini dolayısıyla bebek beslenmesinin normal olmadığını düşünür. Eğer ki bebek gelişiminde bir olumsuzluk veya yetersizlik söz konusu değilse, bebeklerde iştah azalması bebek için çok sıkıntılı bir durum haline gelmeyecektir. Bebeklerin iştahının azaldığı bu süreci olabildiğince sakin bir şekilde bebeğinizin de üzerine fazla gitmeden geçirmeye ve nedenlerini analiz ederek çözüm getirmeye çalışın.

 

İştahsız Bebekler Nasıl Beslenmeli

Bebekte iştah azalması görüldüğü zaman onu yemek yemesi için zorlanması, onun yemek yememek için inat etmesine neden olacaktır. Bebekler zaten kendilerini aç hissettikleri zaman yemek yiyecektir. Bu sebeple iştahsız bebekleri yemek yemesi için zorlamak yerine karnının acıkmasını beklemelisiniz. Bazı aileler yemek yemek istemeyen bebekleri televizyon gibi çeşitli araçlarla kandırarak yemek yedirmeye çalışır. Uzmanlar bebekleri televizyon ile kandırarak da yemek yedirmenin sakıncalı olduğunu söylemektedirler. Bebek yemeği yemek olduğunu bildiği için yemeli farkında olmadan değil tezi aslında çok doğru bir uygulama olacaktır. Bebeğin yiyebileceği miktardan fazlasını bebeğe sunmak genellikle bebeğin bu durumdan rahatsız olmasına sebep olacaktır. Bundan dolayı bebeklere yiyecekleri miktarlarda yemek verin.

Bebeklerde iştah azalmasını engellemek için bebeğin sevdiği yemekleri pişirip yedirmeye özen gösterin. Bebeklere sevmediği yemekleri yedirmeye çalışırsanız, bebeğin tepkisi ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumda bebek yemek yemeyi reddetmeye başlar. Sakin bir şekilde bebeğinizin acıkmasını bekleyin ve ona istediği miktarda yemek yedirmeye büyük bir özen gösterin. Bebeklerde iştah azalmasına ya da az yemek yemelerine neden olan önemli bir etken de fazla abur cubur tüketmeleridir. Bu tür gıdalar bebek beslenmesi ve bebek sağlığı içinde olumsuz bir durum teşkil etmektedir. Onun için özellikle iştahsız bebeklerinizi Abur cuburlardan vazgeçin ve gerçek anlamda acıkmasını bekleyerek sağlıklı besinlerle karnını doyurmaya çalışın.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu