Bebek

Bebeklerde Hıçkırık Neden Olur? Nasıl Geçer ?

Bebeklerin hıçkırmaya başlaması tüm annelerini tedirgin eden bir durumdur. Yeni doğan bebeklerde hıçkırık, annelere bebeğin sıkıntılı olduğunu düşündürse de aslında tam tersi bir durum söz konusudur. Çünkü hıçkırıkbebeklerin sindirim sisteminde bir sorun olmadığının bir işaretidir. Bebeklerin beslenme sonrası hıçkırmaya başlamasının nedeni ise midenin besinler ile dolmasından sonra diyaframa yapılan baskı sonucu diyafram kasının kasılması ile ses tellerinin birbirine yaklaşmasıdır. Diyafram kası, insanlarda göğüs boşluğu ile karın boşluğunu birbirinden ayıran perde şeklindeki kastır.

Bebeklerde Hıçkırık Neden Olur?

Özellikle yeni doğan bebekte hıçkırık oluşması gayet normal görülmelidir. Bebeğin diyafram kasının irrite(tahriş) olması, midenin alınan besinlerden fazla şişmesi, bebeklerin yaşayabileceği heyecan, yapacakları ani hareketler, emme sırasında çok fazla hava yutması gibi bazı etkenler hıçkırık oluşmasına sebep olabilmektedir. Eğer ki bebek yeterli miktarda anne sütünü aldıysa bunun sonucunda hıçkırmaya başlar çünkü midesi yeteri kadar doymuştur. Bu sebeple bebeğinizin en fazla hıçkıracağı anlar yemek sonraları olacaktır. Midenin gelişmesi esnasında bu gelişim hıçkırıklar ile belli olmaya başlayacaktır. Hıçkırık bebeklerin emmesini, beslenmesini ya da uyumasını olumsuz etkilemiyorsa herhangi bir şey yamadan hıçkırığın kendi kendine geçmesini bekleyebilirsiniz.

Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer?

Bebekte hıçkırık başladıysa bunu geçirmek için bebeği bir süre emzirmeyi deneyebilirsiniz. Ancak emzirmeden sonra hıçkırık halâ devam ediyorsa bebeği emzirme sonrası yarım saat dik tutarak sırtını okşayabilir ve hafif hafif sallayabilirsiniz. Tüm bunlara rağmen hıçkırık devam ediyorsa bebeğinize bir çay kaşığı su verebilirsiniz. Bebeklerde hıçkırığı geçirmek için yaygın olan bir yöntem de limon suyu vermektir. Limon suyu verildiği anda bebekler bir anda nefesini tutar ve buda diyafram kasında oluşan irritasyonu önlediği için hıçkırığı geçiriyor. Fakat limon Ph değerinden dolayı bebekler için uygun bir besin olmadığı için bu yöntem bebekler için tesviye edilmemektedir.

 

Bebeklerde Hıçkırık Tehlikelimidir ?

İlk zamanlarda sizi bir hayli eğlendiren hıçkırık çok uzun sürdükçe sizi endişe ettirebilir. Ama kısa süreli hıçkırıkların hiçbir sakıncası yoktur. Fark ettiyseniz bebeğiniz son aylarda da karnınızda hıçkırmaya başlamış ve sizi heyecanlandırmıştır. Sizler çok uzun süren hıçkırıkları sadece doktorunuza danışabilir ve önlem almayı deneyebilirsiniz. Aksi durumla ise gayet doğal ve olağandır. Hıçkırık bir hastalık olmadığı için, hıçkırığı geçirmek için ilaç kullanılması kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu