Bebek

Bebeklerde Göz Kayması ve Şaşılık Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerin doğumundan itibaren 3 ile 5. aylarında göz kasları gelişmeyebilir.Buda gözlerde kayma sorununa neden olabilir.

Bebeklerde ki bu kayma birkaç haftadan uzun sürer ya da ilk 6 ayda göz kayması görülmeyen çocuklarda daha sonraki aylarda böyle bir sorun ile karşılaştıysanız mutlaka çocuklarınızı ( şaşılık ) doktoruna kontrole götürünüz.

Bebeklerde göz kayması fizyolojik sürecin doğal basamağı olabileceği gibi, göz kaslarındaki anatomik sorunlardan ya da gözdeki olabilecek bir hastalıktan meydana geliyor olabilir. Bebekler de ki şaşılık, göz kayması doğumdan hemen sonraki günlerde veya 2-3 yaş arasında meydana çıkmaktadır. Daha büyük yaşlarda şaşılık ve ya göz kayması, görülme riski daha düşüktür.

Bebeğiniz 3 aylık ya da daha büyükse, şaşılık, göz kayması olup olmadığını anlamak için evinizde basit bir kontrol yapabilirsiniz:

Elinize renkli bir oyuncak alarak bebeğinizin göz hizasında, gözlerine 20 cm mesafede tutun. Oyuncağı sağa sola ve yukarı aşağı yavaşça hareket ettirirken bebeğinizin gözleri sizin yaptığınız harekete nasıl tepki verdiğini takip edin. Şayet bebeğinizin iki gözü de sizin yaptığınız hareketleri aynı takip ediyorsa şaşılık veya göz kayması olmadığı görülecektir.

Ancak şaşılık, göz kayması olan bebeklerde, sonradan geçebileceği fikri ile doktor muayenesi kesinlikle ertelenmemeli, mümkün olduğu kadar erken bir tarihte tedavi için şaşılık bölümüne başvurulmalıdır.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu