Bebek

Bebeklerde Gaz Sancısına Çözümler

Gaz sancısı bebeklerde en çok karşılaştığımız durumlardır. Bebeklerde genelde ilk 4 ayda devamlı olarak gazla uğraşırız. Gazlanıp ağlayan bebek, gazlanıp mızmızlanan bebek ve gazlanıp gazını çıkarmaya çalıştığımız bebek… Peki bu gaz sancısına çözüm yok mu? Elbette ki var. İşte, gaz sancısına çözümler;

  • Öncelikle annenin kesinlikle uzak durması gereken ve her açıdan zararlı olan sigara bebekte gaz yapan en önemli etkenlerdendir. Hamilelik döneminde çok sigara içilirse ve emzirme döneminde de çok sigara içilirse bu bebeğinizde gaz sancısına sebep olacaktır. Bunun dışında çay ve kahve tercih etmekte fazlasıyla gaz sancısına sebep olan etmenler arasında yer almaktadır. Bunun için emzirdiğiniz süre için de çay ve kahveyi azaltmalısınız.
  • Sindirimde sorun yaşanan kuru bakliyat, kabuklu deniz ürünleri gibi ürünlerde sindirimde sorun yaşattığından gaz sancısına sebep olmaktadır. Bunun için annenin bu gıdalardan da uzak durması önemle tavsiye edilir.
  • Bebeği anneler hep az besleniyor gibi düşünürler.Ya da bazı çocuklar memeyi ağızlarında tutar ve emmezler anneleri de çok besleniyor diye düşünüp meme vermezler . Ancak bebeği normalden az ya da çok beslemekte bebekte gaz sancısı oluşturan ana problemler arasında yerini almaktadır.
  • Bebek gaz ağrısı çekerken, gaz ağrısını geçirmek için bebeğinizi dik bir şekilde kucağınızda tutmalı ve ayaklarının dizine basmasını sağlamalısınız.Bu pozisyondayken bebeğinizin sırtına ufak ufak vurmalı ve sıvazlamalısınız. Bu onun gazı çıkarmasını sağlayacaktır. Ancak bu hareketi yaparken bebeğinizi sallarsanız kusmasına sebep olursunuz. Bebeğiniz bu şekilde yediğini çıkardığından beslenme açısından da hasar görümüş olur.
  • Bebeğin memede çok uzun süre tutulması da gaz sancısı yaşamasına sebep olmaktadır. Bunun için bebek emmeyi bıraktıktan sonra meme ağzında tutulmamalıdır.
Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu