fbpx
Bebek

Bebeklerde Diş Temizliği Nasil Yapilir? Diş Temizliğine Ne Zaman Başlanir?

 Bebeklerde diş temizliği ve diş sağlığı

 Diş hekimleri bebeklerde diş temizliği konusunda dikkat çekiyor. Anne adaylarının özellikle bu konuda gerekli özeni göstermeleri gerektiğine değiniyorlar. Bebekler ilk 6 ay anne sütüyle beslenmesi gerekir istisnai durumlar haricinde. Bebeklerin diş temizliğine ise bebek 6 aya eriştiğinde hemen başlanması gerekiyor çünkü bebek 6 aydan itibaren normal şekilde kuru, şekerli, asitli gıdalar almaya başlanıyor. Bu nedenden kaynaklı bebek daha 6 aylık iken dişler zarar görmeye başlıyor.  O yıllarda başlanırsa eğer diş temizliğine, böylelikle ileriki yıllarda diş çürükleri konusunda bebekken önlem alınmanın çok yararlı olacağını vurguluyorlar. Bebekken diş temizliğine aileleri tarafından dikkat edilen bebeklerde büyüdüklerinde diş çürüme oranı diğer diş bakımı yapılmayan bebeklere oranla daha az rastlanır bir durum oluyor.

Bebeğin sonraki dönemlerinde süt dişlerinde çürüme meydana gelirse ne yapılmalıdır?

Küçük çocuklar bazen erken yaşlarda süt dişlerini kaybedebiliyorlar. Bu durumda bilinçli aileler ne yapılması gerektiğini bilirken, bilinçli olmayan aileler çocuğun diş çürümelerine seyirci kalıyor. Çocuklarda diş çürükleri kontrol edilmelidir. Çürük göründüğü andan itibaren diş hekimine başvurarak çürük olan dişin hekim tarafından dolgu yapılmasına karar verilebilir. Dolgu yapılmadan diş çekilirse alttan gelecek olan dişler süt dişi çekildiğinden kaynaklı kendilerine istedikleri yolu çizerek yanlış yerlerden çıkarak çene yapısını bozarlar.  Bazı durumlarda ise çekilen diş yerine diş çıkamaz ve içinde kalır damağın. Bu da sakıncalı bir olaydır. Bu seferde çıkmayan dişin yerine yandaki dişler aralanarak geçebilirler diğer diş ise çenede gömük pozisyonda kalır. Bu tür yaşanan sıkıntılarda çene gelişiminde büyük sorunlar yaşatabilir. Uzmanlar diş çürümesi deyip geçilmemesi gerektiğini, süt dişlerinin çürümesi sonucunda özellikle üst çenede oluşan iltihabın beyne kadar sıçrayabileceği konusunun altını çiziyorlar. O yüzden süt dişlerinin çekilmek yerine dolgu yapılarak tedavi edilmesi gerektiğini bu hususta çok önemli buluyorlar.

Bebeklerde diş temizliği bakımı ve öneriler

Uzmanların söylediği üzere 6 aylıktan sonra normal gıdalarla beslenmeye başlayan bebeklerin diş temizliğine hemen o dönemde başlanması gerekiyor. Peki, bebeklerde diş temizliği nasıl yapılır? Belki konu hakkında bilgi olmayanlar bu temizliğinde büyük insanlardaki gibi diş fırçasıyla olduğunu düşünüyorlardır ama yanlış bir düşüncedir bu. Bebeklerde diş temizliği, diş üzerinde kalan yemek parçalarını alarak, temizleme anlamını ifade eder. Bu temizleme işlemi ise temiz ve yumuşak bir bez parçasıyla olacağı gibi, ıslak mendille de yapılabilir. Ama genelde tercihiniz ıslak mendilden yana olmasın. Çünkü ıslak mendiller bir sürü katkı maddesini içerisinde bulundurabiliyor. İşte bunlarla bebeğin diş yüzeyinde kalan kırıntı ve parçalar alınır. Burada kalan parçalar bakteri yuvası olmaya çok elverişlidir. Eğer bebeğin dişinde yemek artıkları bırakılırsa bebeğin ileriki yıllarda dişlerinde çok kısa zamanda çürümeler meydana gelebilir. Bebeklikten temizlenen dişler ileriki yıllarda çok daha sağlıklı olduğu uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır.

Bebek ve çocuklarda çürümeye karşı alınacak önlemler

Son olarak çürümelere karşı alınabilecek önlemleri de sıralayacak olursak eğer;

* 6 aydan hemen sonra bebeklerin diş temizliğine önem verilerek düzenli olarak diş temizliği sağlanmalıdır.

*Bebeklerin beslenmesine çok dikkat edilerek, düzenli ve dengeli biçimde beslenmeleri sağlanmalıdır.

*Çocuk bebeklikten çıkıp 2 yaşına geldiği dönemlerde ona diş fırçalama alışkanlığı kazandırılarak, düzenli diş fırçalamasını sağlatmanız gerekir.

Ebeveynler olarak bebeklerinizin ve çocuklarınız diş temizliği konusunda size büyük görevler düşüyor. Bu nedenden diş temizliklerine önem vermeniz yararlarına olacaktır.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu