Bebek

Bebeklerde Diş Bakımı Ne Zaman Yapılmalı?

Bebeklerde diş bakımı, pek çok uzmana göre 6 aylıkken başlamalıdır. Bunun nedeni, bebeklerin katı gıda almaya başladığı andan itibaren süt dişlerinde çürükler oluşabileceğidir. Sütün içinde bulunan şeker bile süt dişlerine zarar verebilir. Bu nedenle bebeklerin süt dilleri çıkmaya başladığı andan itibaren, günde 2 defa temizlenmelidir.

Süt dişleri geçici olarak görülse de çocukların ağız sağılığı için çok önemlidir. Çünkü süt dişleri ne kadar geç dökülürse, arkasından gelecek dişler o kadar sağlam olur. Aynı zamanda süt dişlerinin sağlıklı olması, arkasından gelecek kalıcı dişlerin de sağlıklı olması üzerinde oldukça etkilidir.

bebeklerde dis temizligi - Bebeklerde Diş Bakımı Ne Zaman Yapılmalı?

Bebeklerde diş bakımı nasıl yapılmalıdır;

Bebeklerde diş bakımı yaparken, diş fırçası kullanmanıza gerek yoktur. Süt dişleri sabah kahvaltıdan sonra ve gece yatmadan önce temizlenmelidir. Temizleme işlemi en azından çiğneme yüzeylerine yapılmalıdır. Bu işlem sırasında temiz bir tülbent veya gazlı bez kullanılmalı ve hafif olarak ıslatılmalıdır. Çocuklar diş fırçalayacak döneme geldiklerinde ise yumuşak kılları olan bir fırça ile diş bakımına devam edilmelidir.

Çocuklarda diş bakımı ve süt dişlerinin önemi;

Süt dişleri, alttan çıkacak dişler ile uyumludur. Süt dişlerini neden önemli olduğunu şu şekilde açıklayabiliriz;

  • Süt dişleri erken dökülen çocukların, alttan çıkacak olan dişleri istediği yönde çıkabilir ve çarpıklaşma olabilir. Hatta bu dönemde süt dişlerinin altından yeni bir diş çıkmayıp gömülü kalabilir. Bu durum sonucunda yandaki dişler boş olan tarafa kayar ve alt ve üst dişlerin kapanmasında ciddi sorunlar oluşabilir.
  • Çarpık çıkan ya da gömülü kalan dişler eklem bölgelerinde çene gelişimini olumuz etkileyebilir. Çene bozuklukları ortaya çıkar ve bu da çocuklarda ciddi sıkıntılar doğurabilir. Hatta konuşma bozukluğu nedeni bile olabilir.

Yukarıdaki nedenlerden dolayı süt dişleri çıktığı andan itibaren bebeklerde diş bakımı yapılması oldukça önemlidir. 2 yaşından itibaren de bebeklerde diş fırçalama eğitimi verilebilir. Bu eğitim ve diş bakımı sırasında çocuklar için özel olarak üretilen ve katkı maddesi olmayan diş macunları kullanılmalı, dişlere zarar vermemesi için yine çocuklar için özel ve yumuşak olarak üretilen diş fırçaları tercih edilmelidir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu