Bebek

Bebeklerde Dil Gelişimi Ve Evreleri

Çocuklarımızda ki dil gelişiminin normal gidişatını bilmek ve aynı zamanda dil gelişim takibi açısından oldukça fazla bir şekilde önem taşımaktadır. Yine de sağlıklı dil gelişiminde çocuklar arasında bireysel farklılıklar görülebilmesi mümkün olup, aynı zamanda her bir çocuk için dil gelişim evreleri farklı adımlarla gelişmektedir. Öncelik ile bebeklerde dil gelişimi ve evreleri nelerdir ve bebeklerde dil gelişimi için yapılması gerekenlerin neler olduğunu incelememizde fayda vardır. Ardından bebeklerimizin dil gelişimini sağlamak açısından neler uygulayabiliriz hep birlikte inceleyeceğiz.

Bebeklerde dil gelişimi: Konuşarak iletişim kurmak insanı diğer canlılardan farklı kılan aynı zamanda insan için en temel fonksiyonlardan biri olarak kabul edilmektedir. Dolayısı ile birlikte bebeklerimiz biyolojik olarak dil öğrenme ve aynı zamanda dili kullanma yeteneği ile birlikte dünya ya gelmektedir. Fakat bebeklerimizin dil gelişimi gerçekleşmesi için kendisiyle konuşulması gerekmekte olup böylece çocukta anlama ile birlikte konuşma gerçekleşmekte olup çocuğun bulunduğu sosyal ortamlar ve ailenin sosyoekonomik ile birlikte kültürel düzeyi çocuğun konuşmasını büyük derecede etkilediği gibi çocuğun oynadığı oyunlarda konuşmasını oldukça etkilemektedir. Dolayısı ile birlikte biz yetişkinler konuşmalarımız ile birlikte çocuklarımıza model olmalı ve aynı zamanda doğru adımlar ile çocuklarımızın dil gelişimine destek olmalıyız. Bu bakımdan konuşmalarımıza özen göstererek doğru telaffuz ile düzgün cümleler ile çocuklarımızda konuşmalıyız. Aynı çocuğun söylediği yanlış sözcükleri biz yetişkinler doğru olanı söyleyerek sözcüğü düzeltip çocuklarımıza öğretmeliyiz. Ayrıca yapılan bir çok araştırmalarda kız çocukların dil gelişimlerinin ve erkek çocukların dil gelişimlerine nazaran daha hızlı olduğu tespit edilmiş ve bunun nedeni kız çocukların beyinlerinin sol lobları daha baskın olduğundan olarak tescillenmiştir. Fakat belirli bir süre içinde kız ile erkek çocukların dil gelişimleri doğal bir şekilde ve yaşam sınırları içerisinde aynı seviyeye ulaşmaktadır.

Bebeklerde dil gelişim evreleri: Yeni doğan bebekler öncelik ile doğuştan insan sesini tercih ederler ve bu nedenle çocuk etraftaki konuşmaları duydukça anadilini daha çabuk ve daha hızlı bir şekilde öğrenir. Bebekler insan sesine bedensel hareketler yaparak da tepki verirler bu bakımdan bir aylık oldukları zaman kendiliğinden sesler çıkarırlar ve 2 ya da 3 aylıkken ise anadilinde olmayan ve evrensel sesler üretmeye başlarla ve bu bir imitasyon değildir. Sağır bebeklerde aynı sesleri çıkarır ancak altı ay ile sonrasında anadilinde olmayan sesler sağır olmayan bebek tarafından çıkarılmayarak sağır bebeklerde ise çıkarılan sesler büyüdükçe azalış gösterir. Dört ay ile sonrası bebeklerde agulamalar başlayarak sonrasındaki evrelerde ise heceleme ile birlikte konuşmayla yol izlemektedir. Aşağıda dil gelişim evleri yaş ve ortalama kelimelerini belirtmekteyiz.

  • 8 aylıkken: 0
  • 10 aylıkken: 1
  • 1 yaşında: 13
  • 1 yaş 3 aylıkken: 19
  • 1 yaş 6 aylıkken: 22
  • 1 yaş 9 aylıkken: 118
  • 2 yaşındayken: 200 ile 300
  • 3 yaşındayken: 900
  • Ve 5 yaşındayken: 2000 kelime

Bebeklerde dil gelişimi için yapılması gerekenler: öncelik ile birlikte biz yetişkinler bebeklerimize ay ve yaşlarına göre davranışlarda bulunarak doğru kelimeleri telaffuz etmeliyiz ve önemlisi çocuklarımızın yanlış sözcüklerini düzelterek doğru kelimeleri onlara öğretmeliyiz.

Bebeklerde dil gelişimi nasıl desteklenir:  özellik ile 6. Aydan itibaren bebeğimiz ile konuşmalar, şarkı söyleme ve onunla ilgili her şeyi konuşarak başlamalıyız ve ardından özellik ile her yaptığımız hareketin açıklamasını yaparak onlara sorular yönlendirerek konuşmasını sağlamalıyız. Bebekler şarkıları sevdiklerinden ötürü onlara şarkılar eşliğinde yeni kelimeleri çok kolay bir şekilde öğreterek dil gelişimine destekte bulunuruz.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu