fbpx
Bebek

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı 👉 (Rehber)

Bebeklerde burun tıkanıklığı çoğu zaman hepimizi rahatsız eden bir problemdir ve hayat kalitemizi oldukça düşürür. Burun tıkanıklığı yaşadığınızda genelde burnunuzda mukus birikimi olduğunu düşünürsünüz ama durum her zaman böyle olmak zorunda değildir. Bazen mukus birikimi nefes almakta zorlanmamıza sebep olan neden olsa da bazen durum farklıdır. Burnun iç tarafında olan dokuların ve damarların fazlasıyla sıvı dolmasıyla da tıkanık burun hissini yaşayabilirsiniz.  Geceleri rahat uyuyamamanıza sebep olan bu durum mekanik bir faktör olarak burun kemiği eğriliğinden kaynaklanıyor olabilir.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nedir?

Vücut toz ve mikroplardan kendi korumak için bir sürü savunma mekanizması geliştirir bunlardan birisi ise ciğerlere ulaşmasını engellemek için burundan mukus salgılanmasıdır. Bu salgının fazla olması kendisini burun tıkanıklığı olarak gösterebilir. Yenidoğanların doğduktan sonra birkaç gün burunları tıkalı olabilir. Bunun sebebi rahimde bebeklerin etrafı sıvı dolu bir ortamda olmasıdır. Bu sıvının kalıntılarını hapşırarak veya kendiliğinden atabilirler. Bebekler emerek beslenirler ve emerken burunlarından nefes almak dışında seçenekleri yoktur. Yani burun tıkanıklığı yanında beslenme zorluklarını getirir. Annelerin tek dinlenebildiği uyku sürelerinde de bebeklerin uyku konforunu bozarlarlar.

Bebeklerde Neden Burun Tıkanıklığı Olur?

Bebeklerde Neden Burun Tikanikligi Olur 1024x682 - Bebeklerde Burun Tıkanıklığı 👉 (Rehber)
Bebeklerde Neden Burun Tıkanıklığı Olur?

Bebeklerde burun tıkanıklığının birçok sebebi olabilir. Bu yazıda bunların hepsine değineceğiz. İlk olarak yapısal bozukluklar bebeğinizin nefes almada zorlanmasına sebep olabilir. Buna nasal deviasyon denir. Nasal deviasyonda burun kemiğinde eğrilik vardır ve ufak bir operasyonla düzeltilebilir. Kuru hava burun tıkanıklığına sebep olabilecek başka bir sebeptir. Allerjenler, havada bulunan toz ve birçok şey burun tıkanıklığıyla sonuçlanabilir. Burun tıkanıklığıyla sonuçlanan en yaygın sebep ise enfeksiyonlardır. Vücut enfeksiyona karşı savaşmak için mukus salgılar ve bu burundaki tıkanıklık hissine sebep olur. Geniz etlerinde büyüme gerçekleşmiş bebeklerde de burun tıkanıklığı sık görülen bir durumdur. Rinit burun çevresinde bulunan sinüslerin içlerinin iltihap dolmasıdır. Bu da bebeklerin burun tıkanıklığı dediğimiz hissi yaşamasına sebep olabilir. Rinit çoğunlukla alerji sebebiyle olur ve dönemsel olarak artık gösterebilir. Alerjik rinit bir diğer adıyla “saman nezlesi”dir. Bahar aylarında daha çok görülür. Alerjiden şüphelenilen çocuklarda daha sonra ciddi solunum güçlükleriyle karşılaşmamak için erkenden alerji testleri yapılmalıdır. Solunum alerjisi olan bebeklerin odasında peluş, tüylü eşya ya da oyuncak bulundurmamalı. Çamaşırlarını yıkarken parfümsüz deterjanlar tercih edilmelidir.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Anlaşılır?

Bebekler normalde burunlarından nefes alırlar, ağızlarını bu işlev için kullanmaları size bir ipucu verebilir. Ağızlarını kullandıkları için yuttukları havaya bağlı gaz sancıları yaşayabilirler. Uykuya dalmada güçlük yaşayabilir, sık sık uyanabilir, uyurken horlayabilirler  ya da hırıltılı sesler çıkartabilirler. Burnu tıkalı bebeklerde huzursuzluk görülebilir.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Burun Tikanikligina Ne Iyi Gelir 1024x512 - Bebeklerde Burun Tıkanıklığı 👉 (Rehber)
Bebeklerde Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Öncelikle her durumdaki gibi ilk olarak hekiminize başvurmalısınız. Burada verdiğimiz bilgiler yalnızca öneri olarak değerlendirilmelidir. Eğer bebeğinizin burun tıkanıklığının sebebi kuru havaysa havayı nemlendirmek elbette bir çözüm olacaktır. Doktorunuzun önerdiği koşullarda bebeğinizin burnuna  bir şırıngayla serum fizyolojik fışkırtmak iyi bir çözüm olacaktır. Bebeğinizin burnuna birkaç damla tuzlu su damlatıp bir şırınga ya da bebek burun aspiratörü de denen  burun temizleme aletleriyle mukus çekilmelidir. Bu işlemi uygulamadan önce burunun içindeki mukusları yumuşatmak bebeğin burun dokusuna zarar vermemek için çok önemli. Daha önceleri kullanılan burun pompaları burun mukozasına zarar verdiği için artık kullanılmamaktadır. Bebeğin burnundaki mukusu yumuşatmak için buhar tedavisi uygulayabilirsiniz. Sıcak bir duşta oluşan buhar bu tedaviyi yapmada kullanılabileceği gibi hava nemlendiriciler de satın alınabilir. Bebeklerin yakalarına damlatılan rahatlatıcılar uyurken rahat nefes almalarını sağlayabilir. Yetişkinler için kullanılan Vicks benzeri mentollü ürünler kesinlikle bebekler için kullanılmamalıdır. Bu ürünlerin bebekler için üretilenleri bebeklerin göğsüne ve kollarına sürülerek rahatlamaları sağlanabilir. Bebeği çoğunlukla dik durumda tutmak burundaki salgıların akmasına yardımcı olacaktır. Bebeğiniz uyurken başının altına fazladan bir yastık koyup başının konumunu yükseltebilirsiniz böylece bebeğiniz gece uyurken burnundaki mukusun akmasını kolaylaştırmış olacaksınız. Eğer bebeğinizin problemi geniz eti veya burun kemiği eğriliğinden kaynaklanıyorsa burun tıkanıklığından kurtulması için ufak bir operasyon gerekecektir. Operasyondan sonra hem bebeğinizin hem de sizin  hayat kaliteniz oldukça artacaktır.

Anne Sütü Burun Tıkanıklığına İyi Gelir mi?

Bildiğiniz gibi anne sütü yenidoğanlar için çok önemlidir. Anne sütünün içinde Anne süt bağışıklıklığı güçlendirip bebekleri birçok hastalıktan korurlar. Anne sütü bebeklerin beyaz kan hücrelerini artırır ve savunma sistemi büyür. . Bu hastalıkların arasında burun tıkanıklığına sebep olan hastalıklar yani enfeksiyonlar da vardır. Bu enfeksiyonları anne sütü emen bir çocuğun geçirme ihtimali çok daha azdır. Anne sütünde bulunan triptofan bileşeni bebeklerin vücudundan uyku hormonu yani melatonin salgılanmasını destekler böylece bebeklerin burun tıkanıklığına rağmen rahat bir uyku uyuyabilmesi mümkündür.

Aynı zamanda bebeğin burnuna birkaç damla  anne sütü damlatılmasının burun tıkanıklığına iyi geldiği söylenmektedir. Birçok tedavisi olan burun tıkanıklığında her zaman bir uzman görüşü alınmalı, altında yatan hastalık tespit edilmelidir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu