fbpx
Bebek

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır ?

Yenidoğan bir bebekte doğumdan itibaren burun tıkanıklığı gözlenirse hemen bir doktora gidilmeli ve basitçe bir beslenme sondası her iki burun deliklerinden içeri sokularak burun kanalı ve arka deliklerinin kapalı olup olmadığı saptanmalıdır. Burun tıkanıklığı ilk günlerden sonra görülürse büyük ihtimalle bu durum burundaki sümük salgısının birikerek kurumasına bağlıdır. Bunları yumuşatmak ve dışarı çıkarmak için serum fizyolojik cinsi hazır burun damlaları kullanılmalıdır. Bu tip damlaların burunu açması için birkaç damla damlatılması yeterli olmaz.

Her burun deliğine 10-15 damla damlatılarak bebeğin genizinden gelinceye veya hapşırıncaya kadar devam edilmelidir. Burun yeterince temizlendikten sonra burun içini nemli tutmak için günde birkaç defa 1-2 damla damlatmak yeterlidir.

Bebeklere ve 3 yaşından küçük çocuklara serum fizyolojik cinsi dışındaki burun damlaları sakıncalı olabilir. Büyük çocuklarda ve yetişkinlerde  kullanılan burun açıcı damlalar bebekte tam aksine burun tıkanmasına yol açabilir.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı