Bebek

Bebeklerde 6 Önemli Kızamık Belirtisi

Aşılama imkanlarının az olduğu ülkelerde çocuklarda ölümle sonuçlanan kızamık hastalığı, kızamık virüsünden bulaşır. Çok bulaşıcı bir özelliğe sahip olan kızamık hastalığı, öksürük, hapşırık ve nefesten bulaşıyor. Kızamık hastalığı özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında artmaktadır. Kızamık hastalığı bir kez geçirildiğinde bir daha ömür boyu geçirilmez. Kişiden kişiye bazı değişiklikler gösterse de belirtileri genelde aynıdır.

1. Kızarıklıklar Ve Döküntüler
Kızamık hastalığın en genel belirtisi olan kızarıklıklar ve döküntüler genellikle hastalığın dördüncü günü başlar. Döküntü, kızarıklıkla hemen hemen aynı zamanda olur. Saç diplerinden başlayan kızarıklıklar, ayaklara kadar ulaşır.

2. Sürekli Halsizlik
Bebeklerde oyun oynamama, hareket azlığı, her zaman tepki verdiği şeylere tepki vermeme, sağlıklı iken çıkardığı sesleri çıkarmaması ve ağlamasının artması halsizlik belirtilerindendir. Önemli olan bu belirtilerin sürekli olup olmadığının takip edilmesidir.

3. Ateşinin Yükselmesi
Kızamık hastalığında bebeğin ateşi süratle yükselir ve ağzının içinde (yanak bölgesinde) ateşten dolayı kırmızı ve beyazlıklar oluşur. Ateş genelde 38,5 dereceyle başlar.

4. Burun Akıntısı Ve Gözlerde Sulanma
Bebeklerde oluşan burun akıntısı ve gözlerde sulanma genellikle griple karıştırılır ama yüksek ateşle de birleştiğinde mutlaka doktora götürülmelidir.

5. Öksürük
Bebeklerde kızamığın bir başka belirtisi de sürekli olan öksürüktür.

6. Kusma Ve İshal
Kızamık hastalığında bebekler, neredeyse her yediklerini kusarlar ve çok sulu bir şekilde ishal olurlar.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu