Bebek

Bebekler ve Çocuklarda Yaşanan İştahsızlık Sorunu

Bebeklerin ve çocukların yaşadığı, annelerin şikayet ettiği bir konu olan “iştahsızlık” en önemli sorularından birisidir. Bazen gerçekten bir şikayet konusu olarak görmemelisiniz. Tedbirinizi elden bırakmadan herhangi bir sağlık sorunu olduğunu öğrenmek içinde doktorunuza başvurmanız gereklidir.En önemli sebeplerden biri ağız yolu ile beslenirken isteksiz olmaları ve canlarının hiç bir şey istememelerinden kaynaklıdır. İştahsızlık her çocukta meydana gelen bir sorundur. Önemli bir sorun teşkil edip etmediğini öğrenmeniz için doktorunuz tarafından iyi bir çalışma yapılması gereklidir. Çocuğunuz ve bebeğiniz sizin belirttiğiniz kadar yiyeceği tüketmiyorsa iştahsız olarak yorumlanıyor. Aslında bu şekilde değildir iştahsız bir bebekte zeka açısından veya gelişim açısından sıkıntılar yaşıyorsa en büyük sorun o zaman başlar.

 

İştahsızlık durumu için doktora başvurmak için en önemli hususların başında. Eğer bebeğiniz 3 ay içinde herhangi bir şekilde gelişiminde yavaşlama görüyorsanız. Örneğin: “kiloda daimi geriye gitme, boyda uzama sıkıntısı veya çok az uzaması, yediği yiyecekleri dışarı çıkartıyor buna benzer şekilde kusuyorsa” belirgin bir doğal sıkıntısı olabilir. Buna istinaden “ateşlenme, karın ağrısı, kabız ya da isal olma, durmadan gelen öksürük gibi sorunlar varsa da direk doktorunuza gitmelisiniz. Bu tarz sorunlar ile karşılaşmıyorsanız doktora gitmenizi gerektirmez.

Bebeğinizin daha çok yemesini istiyorsanız da her gün aynı sıklıkta yemek yedirin. Yemek yedirirken duygusal bir bağ kurun ve eğlenceli şekilde yemek yemesini sağlayın. Olmadı yiyeceği tabağı kaşığı şekilli alıp eğlendirin. Yemek yerken çocuğunuzla sohbet edin. Eşinizle sohbet edip çocuğunuzu da dahil edin. Böyle daha sağlıklı şekilde istediğiniz verimi alabilirsiniz. En önemlisi morali yerindeyken yemek verin o zaman yemesi daha kolay olur. Bunun yanın da yemeği çok çiğniyorsa buna izin verin yavaş yesin ama yemeğini bitirmesini sağlayın. Bu sayede çocuğunuzun iştah sorununu çözmüş olursunuz.

 

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu