fbpx
Bebek

Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?

Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar? Bebeklerin görsel sürecinin oluşumu ve gelişimi anne karnındayken başlar ve annenin düzgün beslenmesi, dinlenmesi ve bakımı ile bu sürecin olumlu gelişmesi bir bütün olarak gerçekleşir. Bebekler doğmadan önce anne rahmindeyken de ışığı ayırt edebildikleri uzmanlar tarafından öngörülmüştür fakat bu ayırt etme görme olarak nitelendirilmez. Bebekler anne karnından çıktıkları ilk anda yüzüne yansıyan ışıkla birlikte görme süreci başlar. Bebekler doğdukları anda gelişim süreçleri tamamlanmamış olduğu için bütün renkleri ilk anda ayırt edemez ve görme kabiliyetleri gelişmemiştir. Dünyaya geldikleri ilk anda, gördükleri ışıktan sonra dünyayı beyaz, siyah ve gri renklerde görmeye başlarlar. Ancak gece ve gündüzü ayırt edebilecek görme duyusuna sahiptirler.

Bebeklerin, doğumdan sonraki 3 ayda insanlarla göz göze gelebilme kabiliyetine sahip olması beklenir. İnsanları ve cisimleri 50 ila 100 cm arasındaki uzaklıkta görebilmektedir. Merkezi görme yetenekleri bu aylarda çok iyi gelişmemişken, çevreyi görme yetenekler daha iyi gelişmiştir. Bebeklerin, göz ve sinir kasları 1 yılda gelişimini hızlı bir şekilde tamamlar.

Bebekler Yetişkinler Kadar Net Göremez Mi?

Sinir sistemi, bebeklerde doğdukları andan itibaren gelişmeye başlar. Buna bağlı olarak konuşma, yürüme, anlama veya birçok aktiviteyi tek başına gerçekleştiremez. Bu nedenle sinir sisteminin gelişebilmesi için belli bir sürecin geçmesi gerekir ve bu süreç zarfında bebek büyüyerek gelişir ve zamanla konuşma, yürüme gibi birçok aktiviteyi yapmaya başlar.

Bebekler Görme Kabiliyetinin Gelişimini Ne kadar Sürede Tamamlar?

Bebeklerde, beyinden göze uzanan sinirlerin gelişimini tamamlama sürecini şu şekilde açıklayabiliriz:

0-6 ayda görme süreci: Bebekler ilk 2 ay 25 ile 50 cm arasındaki parlak ve canlı olan ışık ve renkler ile büyük cisimleri seçerek görmeye başlar. Sonraki 2 ayda ise kişilerle göz teması kurabilecek yeteneğe sahip olur. Dairesel cisimlerin hareketini izleyebilir. 5. ve 6. ayda ise canlı ve parlak olan cisimler ile büyük cisimleri görerek tutmaya çalışır.

6-18 ayda görme süreci: Görme kabiliyetleri %10 oranında artmış olup, küçük cisimleri 3 metreye kadar algılayarak, görebilirler. İnsanları tanıyabilir ve görme yetileri 6 metreye kadar gelişmiştir.

18-24 ayda görme süreci: Ayrıntıları ve benzerlikleri ayırt edebilecek düzeyde olup, %80 oranında görme kabiliyetleri tamamlanmış olur.


Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu