Annegram.com

Yenidoğan Bebeğe Nasıl Banyo Yaptırılır?

07.04.2018
194
Yenidoğan Bebeğe Nasıl Banyo Yaptırılır?

Yeni doğan bir bebeğin cildi oldukça hassas ve yumuşaktır. Bu yüzden bebeğinizi, hijyenik bir bebek küvetinde 36,5 – 37 derecelik su ile temizlemeniz gerekir. Bu işlemi yaparken, bebek göbek bağının ıslanmamasına özellikle dikkat etmelisiniz. Uygun bir cilt bakımı ve ısısı doğru hazırlanmış bir banyo, bebeğin cilt sağlığı için oldukça önemli olmakla birlikte, aynı zamanda bebeğin rahatlamasına da yardımcı olacaktır.

Yeni Doğan Bir Bebeği Yıkarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Yenidoğan bir bebeğin derisi vermiks adı verilen beyaz renge sahip, mumsu, koruyucu ve aynı zamanda kaygan bir maddeyle kaplı olup; bu maddenin doğumdan sonra, hemen temizlenmesi gerekir. Buna rağmen acele etmeyip, bebeği yıkamak için göbek bağının düşmesini bekleyebilir ve o zamana kadar, bebeğin yüzünü ve vücudunu silerek temizleyebilirsiniz.

Bebeği yıkarken yanınızda size yardımcı olacak birilerinin bulunması size kolaylık sağlayacaktır.  Örneğin daha önce çocuk sahibi olmuş tecrübeli bir arkadaş bu konuda size oldukça yardımcı olacaktır. İlk 1- 2 hafta yıkama amacıyla kullanılacak suyu, önceden kaynatmış ve ısıtmış olmanız, enfeksiyon riskine karşı fayda sağlayacağı için oldukça önemlidir.

Ayrıca bebeği uzun bir süre banyoda tutmamanız gerekir. Özellikle yeni doğan bebekler vücut ısılarını ortama hızlı bir şekilde adapte edemedikleri için üşütebilirler. Üç ila beş dakikada bebeği banyodan çıkarmanız bu durumun önüne geçmenizi sağlayacaktır.

Dikkat! Bebeği Emzirdikten Hemen Sonra Yıkamayın

Bebeğinizin göbek bağı düştükten sonra uygun koşulları sağlayarak her gün ya da 2 gün de bir yıkayabilirsiniz. Bebeği beslenmeden önce veya beslendikten sonra 1- 1,5 saat ara vererek yıkamanız doğru olacaktır. Bebeği emzirdikten hemen sonra yıkmak, karın bölgesine yapılacak baskıdan ötürü bebeğin kusmasına sebep olacaktır.

Banyo Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Banyo işleminin ardından bebeği oda sıcaklığında tutmaya özen göstermeniz gerekir. Ayrıca üşümesini engellemek için deriyi tahriş etmeyecek yumuşaklıkta yün veya pamuklu bir havlu ya da bornozla vücudu sarmanız gerekmektedir. Sarma işlemini yaparken bebeğin nefes almasını engelleyecek kadar sıkı sarmamaya özen göstermelisiniz.

Yenidoğan Bebeğe Nasıl Banyo Yaptırılır? 1

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.