Bebeklerin Gazını Gidermek İçin Neler Yapılmalıdır?

Yetişkin insanları bile bir hayli zorlayan gaz problemi bebekleri oldukça etkilemekte ve fazlaca rahatsız olup ağlamalarına sebep olmaktadır. Bebeklerde oluşan bu gaz sorununu gidermek için bebeği düz bir zemine yüz üstü yatırıp sırtını sıvazlamak, karın bölgesi omuza gelecek şekilde kucağa alıp sırtına yukarı doğru hareketlerle vurmak, sıcak bir banyo yaptırmak, banyo sonrası bebe yağı ile gaz masajı yapmak ve bebeğe çeşitli gaz egzersizi yaptırmak en bilindik yöntemlerdir.

Bebeklere Gaz Masajı Nasıl Yapılır? 

Bebek düz bir zemin üzerine sırt üstü yatırılır. Karnının üstüne tek elle saat yönünde dairesel hareketler yapılarak gaza yön verilir ve kasıktan aşağı indirilir.

Bebeklere Gaz Egzersizi Nasıl Yaptırılır?

Bebek düz bir zemin üzerine sırt üstü yatırılır. Ayakları tutularak bacakları karnına doğru itilir. Sırasıyla sağ ve sol bacak şeklinde bir bacak kaldırılıp diğeri indirilir. Bu işlem sırasında sağ bacağı kaldırırken bebek sola doğru, sol bacağı kaldırırken de sağa doğru döndürülürse daha iyi sonuç alınır.

Bebeklerde Gaz Oluşumunu Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Anne sütü ile beslenen bebeklerde oluşan gaz çoğunlukla anne sütünden geçmektedir. Bu yüzden bebeklerde oluşan gazı gidermek için ilk yapılması gereken bebeğini kendi sütü ile besleyen annenin kendi beslenmesine dikkat etmesidir. Anneye gaz yapan her besin bebeğe de yapacağı için annenin, emzirme süresince, bu tür besinlerden uzak durması gerekmektedir. Örneğin her türlü gazlı içecekler, baklagiller, çiğ sebzeler, portakal gibi asitli meyveler…

Emziren anne beslenmesine dikkat ettiği veya bebek mama ile beslendiği halde bebeğin gazının olmasının bir sebebi de yine annenin veya bebeğin üşütüyor olmasıdır. Böyle bir durumun söz konusu olmaması için özellikle karın bölgesinin ve ayakların sıcak tutulmasına özen gösterilmelidir.

Tüm bunlara dikkat edildiği halde bebekte gaz sorunu devam ediyorsa herhangi bir mide veya bağırsak rahatsızlığı ihtimaline karşı, uzman bir doktora başvurulmalıdır.