Bebek Mamalarına Dikkat Edin

GDO’lu besinlerin mecliste yeniden ele alınmasıyla birlikte birçok üründe araştırmalar başladı. Son yıllarda bebek sektörünün ciddi bir pay alması anne ve babaların çocukları için hiçbir masraftan kaçınmaması bu sektör içerisinde yer alan şirketlerin de hızla büyümesini sağladı. Peki bebeklerimiz için satın aldığımız birçok şeyin kanserojen madde içerdiğini biliyor muydunuz?

Özellikle mamaların içerisinde bulunan katkı maddeleri mamaların uzun yıllar boyunca korunabilmesine ve raflarda uzun aylar boyunca kalmasını sağlıyor. Fakat yapılan araştırmalar bu katkı maddelerinin bebeğe zarar verdiği, normal büyüme evresini etkilediği ve beyin gelişiminde de büyük problemler oluşturduğunu gösteriyor.

Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar Yönetmeliği yeniden gündeme geldi.

Gündeme gelme nedeni ise Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın yönetmelikte yaptığı son değişiklik…

Yönetmelikte yapılan değişiklikle 1 Mart 2010 tarihine kadar, bebek mamalarında kullanılan gıdalar dahil, birçok ürünün ithalatına izin verileceği ifade ediliyor.

Genetiği Değiştirilmiş Gıdalar neredeyse 4 aydır gündemden düşmüyordu.

Son 1 aydır tartışmalar yatıştı derken,yeniden alevlendi.

Tartışmaların nedeni ise Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın GDO yönetmeliğinde yaptığı son değişiklik…

Daha önce yönetmelikle ithalatı, işlenmesi, ihracatı, kontrol ve denetimi bir dizi kurala bağlanan GDO’lu ürünler, son yapılan değişiklikle 1 Mart 2010 tarihine kadar, daha önce yönetmelikte yer alan bazı kurallar dışında tutuluyor.

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Günaydın, “Daha evvel yasaklanmış olan antibiyotiğe dirençli GDO’ların ülkeye girişi, GDO’lu ürünlerin bebek mamalarında kullanımı serbest bırakıldığı gibi, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, bu yönetmelikte yer almayan hususlarda her türlü düzenleme yapma ve tedbir alma yetkisini de ortadan kaldırmakta sakınca görmemektedir” diye konuştu.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, yönetmelikte yapılan değişikliğin arkasında durarak yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada; “AB kriterlerine uygun olmayan hiçbir ürünün ithalatına izin verilmeyecektir. Bakanlığımız ürünlerle ilgili gerekli kontrolleri yapmaktadır ve ayrıca yönetmeliğin diğer maddeleri aynen uygulanmaktadır ve uygulanacaktır” denildi.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.