Annegram.com

Bebeğinizin Cilt Bakımında Dikkat Etmeniz Gereken 5 Önemli Nokta

12.01.2018
149
Bebeğinizin Cilt Bakımında Dikkat Etmeniz Gereken 5 Önemli Nokta

Bebeklerin yaşadığı cilt sorunları genellikle farklı farklı cilt yapılarına sahip olmalarından kaynaklanır. Ancak hangi yapıda olursa olsun her bebek için cilt konusunda dikkat edilmesi gereken belli başlı konular vardır. İşte bebeklerin cilt bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli 5 nokta.

1- Dokunuşlar Hassas Olmalı
Bebeklerin cildi özellikle ilk aylarda soyulup dökülebilir. Bu tarz durumlarda derinin elle soyulması kesinlikle yanlış bir davranıştır. Bu duruma müdahale edilmemeli ve olabildiğince hassas yaklaşılmalıdır.

2- Cilt Nemi Korunmalı
Bebeklerin cildi yetişkinlere göre daha fazla neme ihtiyaç duyar. Özellikle banyodan sonra bebeğin cildine uygulanabilecek doğal nemlendiriciler bu konuda gerekli nemi sağlayacaktır.

3- Güneş Işığına Dikkat
Bebeklerin cildi hava sıcaklığı 15 derece dahi olsa yanmaya çok müsaittir. Bu sebeple doğrudan güneş altında bırakılmamalıdırlar. Koruyucu önlemler mutlaka alınmalıdır.

4- Kesinlikle Öpülmemeli
Her bebek sevimlidir ve öpülmeyi hak eder. Ancak bu son derece yanlış bir davranıştır. Ağızda var olan bakteriler dudak yoluyla bebeğin cildine kolaylıkla geçebilir ve birçok hastalığa davetiye çıkarabilir. Özellikle ilk 10 ay bebek kesinlikle öpülmemelidir.

5- Kir Uzaklaştırılmalı
Özellikle hareket halinde olan bebeklerin cildinde kir birikebilir. Bu hareket süreci başladığı andan itibaren bebek yatmadan önce temiz bir mendil yardımıyla kirlerden uzaklaştırılmalı hatta mümkünse ılık su ile yıkanmalıdır.

Bebeğinizin Cilt Bakımında Dikkat Etmeniz Gereken 5 Önemli Nokta 1

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.