fbpx
Anne

Bebek Oto Koltuğu Nasıl Seçilir ? Tavsiyeler

2010 yılından bu yana kullanımı zorunlu hale getirilen çocuk oto koltuğu ve önemi yapılan çalışmalar sayesinde ebeveynlerin bilinçlenmesi alanında istenen seviyelere ulaşmıştır. Yasa gereği; emniyet kemeri bulunan araçlarda boyu 135 cm ve kilosu 36’nın altındaki bebek ve çocukların uygun ürün kullanılarak güvenli bir şekilde seyahat ettirilmesi zorunludur.

Yapılan araştırmalar oto koltuğu kullanımının zorunlu olduğu ülkelerde yaşanan kazalarda çocuk ölümlerinin %3 seviyelerinde kaldığını göstermektedir. Bu rakam oto koltuğu kullanımının zorunlu olmadığı ülkelerde %50’lere dayanmıştır. Bebek ve çocukların fizyolojik yapısının az gelişmiş olması olası bir kazadan etkilenme ihtimallerinin yetişkinlere oranla çok daha yüksek olmasına neden olmaktadır. Doğru oto koltuğunun seçilmesi de ebeveynlerin özen göstermeleri gereken konular arasında gösterilebilir.

Ne zamandan beri düşünüyorum yahu eskiden yani ben çocukken babam arabasına beni oturtur ve emniyet kemerimi bağlardı ve doğru yola koyulurduk. Şimdi aradan yıllar geçti ve kızımın benim gibi bir özgürlüğü ne yazık ki yok. Peki bu durumda ben mi şanslıyım yoksa benim kızım mı? Hadi beyin fırtınası yapalım…

Bebek Oto Koltuğu Alacağım Hangisini Seçmeliyim ?

Amerika ve Avrupa ülkelerinin hemen hemen hepsinde yıllardır oto koltukları zorunlu olmakla birlikle bebeği olan her ailenin arabasında mutlaka oto koltuğu görürsünüz. Ve yine bu ülkeler de oto koltuğu olmadan doğum sonrası hastaneden çıkışınızı bile yapamazsınız. Oto koltukları ne zaman hayatımızın bu kadar içine girdi ve ne zaman bizi bu koltukları almaya zorladıklarını hemen hemen bilebiliyorum. Türkiye için konuşursak oto koltukları Türkiye’de 2010 senesi itibariyle zorunlu olarak kullanılmaya başlanıldı. Arabasında kullanmayanlara ise trafik cezaları bulunmaktadır. Peki sizce bu uygulama ne kadar doğru?

Deminde söylediğim gibi ben henüz küçükken arabamızda oto koltuğu kullanmadan seyehat edebiliyorken şimdi ki çocukların böyle bir lüksü yok. Evet ben babamın sözünü dinliyor ve emniyet kemerimi takıyordum ama ya dinlemeyen bebekler? Hatta ” Öne oturacağım, öne oturacağım” diye kendisini yırtan çocuklar? İşte sırf bunlardan ötürü bugün oto koltuğunu kullanmak zorunlu hale geldi.

2010 yılından önce ki istatistiklere baktığım zaman ülkemizde gerçekleşen kazalarda hayatını kaybedenlerin yaş ortalamasına baktığımız zaman %40’ını çocuklar oluşturuyormuş. Arabanın içerisinde duran bebek için annenin kucağı güvenli değildir. 40 km ile giden araba da gerçekleşebilecek bir kaza anında bebeğiniz direk kucağınızdan ön tarafa sıçrayabilir, tutamazsınız. Riske atmaya değer mi? Değmez.

Oto koltuğu piyasası gerçekten çok acımasız bir piyasadır. Isofixli olması yada olmaması,5 noktalı kemeri var mı yok mu,Güvenlik yastığı var mı gibi sorulara göre oto koltuklarının fiyatı da artmaktadır. Sadece bunlarda değil bir de bu oto koltuklarının sokulduğu güvenlik testleri var ki, ADAC Testleri, Stiftungwaren Test skorları ve Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) bunlardan geçemeyen oto koltukları resmen saf dışı bırakılıyor. Saf dışı bırakılan oto koltukları daha ucuz olurkan tüketiciye daha fazla çekici geliyor. Ama çekici gelmesinin yanı sıra testlerden geçemediğini duyan anne ve babalar şüphe içerisinde kalıyorlar. ” Biz şimdi bu koltuğu aldık ama ya kaza yaparsak ve ya yavrumuzu korumazsa” şüpheleriyle oto koltuklarını iade edip değiştirebiliyorlar.

Türkiye de Adac testlerinden geçmiş sadece bir kaç marka var. Bunlardan başlıcaları Römer ve Cybex olurken diğer testi geçen oto koltuğu markası ise Maxi-Cosi’dir. Yalnız bu testler o kadar kapsamlı yapılıyor ki mesela Recora bir testten geçerken diğer testten kalmış bulunmaktadır. Ve dünya markası olan Kiddy Adac testlerinden kalırken bir çok başka testten geçmiştir. Yani oto koltuğu alırken oldukça kapsamlı araştırma yapmanız gerekmektedir.

bebek oto koltugu 1024x683 - Bebek Oto Koltuğu Nasıl Seçilir ? Tavsiyeler

Bir de bugün arabası olup bebek oto koltuklarını pahalı bulan aileler var ki onlar tamamen hata içerisindeler. Evet oto koltukları ucuz değiller fakat sizin çocuğunuzun hayatı bu kadar ucuz mu? Bir kaza anında siz değil emin olun bu oto koltukları koruyacak bebeklerinizi yada çocuklarınızı. Her şeye para ayırabilen bizler bunlara da para ayırabilmeliyiz.

Tekrar söylemek istiyorum ki bebek kucakta gitmez, oto koltuğunda gider. Arabanın içerisinde bebeğin yeri anne kucağı değil oto koltuğudur. Kızımı kucağıma almadan önce derdim aman bunların hepsi ticaret ne gerek var oto koltuğuna falan diye, mantıklı olarak düşününce aslında acı gerçek hemen ortaya çıkıyor. Bizler refleksleri olan insanlarız. Ve bizlerde olağanüstü bir şekilde fazlaca içimize işlenmiş savunma refleksleri mevcuttur. Olası bir kaza anında kendimizi korumak için ellerimizi ve kollarımızı açarız. Bu doğaldır çünkü kendimizi koruruz. Kaza anında refleks sonucu kollarınızı açacaksınız ve kucağınızda olan bebeğinizi tutamayacaksınız. Hele ki bebeğiniz İlay gibi 10 kilo civarlarındaysa işiniz daha da zor olacaktır. Kısacası bugün kesenizi sıktığınız oto koltuğunu almadığınız için yarın çok pişman olabilirsiniz.

Oto koltukları, 0-13 kg, 9-18 kg, 9-36 kg, 15-25 kg, 22-36 kg gibi kategorilere ayrılmaktadır.

Bir de fazla tavsiye edilmeyen oto koltuk grubu var ki 9-36 kg arası işte bunu genelde oldukça fazla aile tercih etse de unutulmamalıdır ki bir bebek 6 yıldan fazla aynı oto koltuğunu kullanmamalıdır. Aaa oda neden şimdi diye soracak olursanız, çünkü zamanla oto koltukları da deformasyona uğrayabiliyor ve beklenen performansı gösteremeyebiliyor. Ama temiz kullanılmış 6 yılı henüz doldurmamış oto koltuklarını tercih edebilirsiniz.

Oto koltuğunun arabanın içerisinde en güvenli yeri areka koltuğun orta koltuğudur. Böylelikle kaza anında camdan gelen bir şey bebeğinize isabet etmeyecektir. Tabi iki tane bebek varsa o zaman yer seçimi zordur. Ve tercihen bebeğinizin yüzü size değil arka tarafa dönük olması tercih edilir. Böylelikle bebeğiniz fazla uyarana mazur kalmayacak hemde arka tarafta giderek kaza anında olabilecek risk en aza indirilecektir.

Hadi araba işini hallettik. Keseniz uygun en güvenli olan oto koltuğunu aldınız. Ve bebeğiniz ile çıkacağınız her türlü seyahatte artık bebeğiniz güvenli bir şekilde hareket ediyor, bunu biliyorsunuz. İşte asıl asıl sorun burada başlıyor, ya bebeğinizin sizin arabanız dışında başka bir arabaya binmesi gerekiyorsa? Mesela acil bir yere yetişmeye çalışıyorsunuz ve arabanız eşinizde, mecbur taksiye bineceksiniz. Ama takside oto koltuğu yok. İşte şimdi ne olacak?

Ben bu gibi durumlarda zaten kızımla dışarıda her zaman kanguruda dolaştığımız için taksi içerisinde de kanguruda oluyoruz ve direk üzerimizden emniyet kemeri bağlıyoruz. Yapacak başka bir şey yok, eski usullere devam diyerek-ten varış noktasına kadar gayet dikkatli ve tedbirli bir şekilde ilerliyoruz.

Umarım en yakın zamanda taksilere de oto koltuğu zorunlu bir uygulama halini alır da biz anne ve babalar da rahatlıkla hareket edebiliriz.

cocuk oto koltugu nasil secilir 1024x682 - Bebek Oto Koltuğu Nasıl Seçilir ? Tavsiyeler

Çocuk Koltuğu Nasıl Bağlanır?

50 km hızla giden bir aracın kaza yapması halinde 20 kg ağırlığındaki bir çocuğun 500 kg’lık bir hızla hareket ettiğini biliyor muydunuz? Kucakta taşınan çocuklar kaza anında arkada oturması halinde koltuklara çarparken önde oturması halindeyse camdan dışarı fırlayabiliyor. Yetişkinler için hazırlanmış emniyet kemerlerinin kaza anında çocuklar için koruyucu herhangi bir değeri bulunmuyor.

Araçta isofix sabitleme noktalarının bulunmasının zorunlu olduğunun oto koltuğu seçiminde göz önünde tutulması gerekiyor. Sabitleme yerlerinin konumu araçtan araca değişiklik gösterebilir. Oto koltuğundan beklenen güvenliğin sağlanabilmesi için doğru bir bağlanmanın yapılması gerekir. Bu aşamada sırasıyla;

  • Araçtaki Isofix bağlantıları dışarıya doğru çekilir.
  • Oto koltuğu arka bölüme yerleştirilir.
  • Araç koltuğunun arka kısmı sabitleme noktalarına doğru bir şekilde takıldığında “klik” sesinin gelmiş olması gerekir.

Çocuk Koltuğu Cezası

Ülkemizde araçtaki bebek ve çocukların oto koltuğuna bağlanmaması halinde şoföre para ve puan cezası kesilir. Araçta kullanılan oto koltuğunun bir kazaya karışması halinde mutlaka yenilenmesi gerekir. Bu aşamada güvenlik özellikleri kaybolan koltuklar yeterli korumayı da sağlayamazlar. Oto koltuğu seçiminde çocuğun boy-kilo-yaş bilgilerinin göz önünde tutulması gerekir. Çocuğun oto koltuğuna oturmasının desteklenmesi ve koltuğun konforlu hale getirilmesi sürüş keyfi üzerinde olumlu katkılar sağlar. Standart özelliklere sahip oto koltuklarına eklenecek olan; sineklikler, boyun yastıkları ve yükseltici minderler seyahat boyunca etkili güvenlik oluşturur.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu