fbpx
Ürün İnceleme

Bebek Beşiği Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dünyaya gelmeden önce anne karnında yaşamını sürdüren bebek, dünyaya gözlerini açtığı andan itibaren en az anne karnı kadar rahat bir yer arayışındadır. Uyku, en az karnını doyurmak kadar önemli olan temel bir ihtiyaçtır bebek için. Karnı doymuş ve uykusunu iyi almış bir bebek mutlu bir bebektir. İyi bir beşik, iyi bir uyku demektir.

Beşik Rahat Olmalı

Bebeklerin iyi bir uyku uyuyabilmeleri, bulundukları fiziksel ortamlarla doğrudan ilişkili bir konudur. Bebeğin yattığı yatak, bebeğin konforu açısından oldukça önemli bir konudur. Anne ve babalar bebek yatağı konusunda çoğu kez kararsız kalabilmektedirler. Bebek beşiği konusunda, piyasada değişik ve çokça alternatif bulunmakla beraber, ebeveynler, hem sağlıklı, hem de konforlu ürünü bulmakta biraz zorlanabilmekteler.

Öncelikle yeni doğan beşiğinin ana malzemesinin sağlıklı bir malzemeden yapılmış olması gerekmektedir. Ahşap malzemeler bu konuda en sağlıklı olanlar arasındadır. Ahşabın üzerinde kullanılan boyanın da zararlı kimyasallar içermemesi önemli bir detaydır. Beşiğin içinde kullanılan yatağın sünger kalitesi de önem arz etmektedir. Çok yumuşak ya da çok sert süngerler bebeğin hareket kabiliyetini engelleyebilir.

Uyku Önemli

Yeni doğanın çoğunlukla gaz sancısı olacağı ve uykuya geç dalacağı için, anne ve babalar ilk başta sallanan beşikleri tercih edebilmekteler. Yalnız sallanan beşikler uzmanlar tarafından çok fazla önerilmemektedir. Bu noktada, bebeğin biraz daha büyüyünce de kullanabileceği park yataklar devreye girer.

Park yataklar ahşap olmamakla birlikte, ayakları ister sallanır, isterse sabit pozisyona ayarlanabilmektedir. Park yatağın en büyük avantajı; çocuk sıkıldığında hemen içindeki yatağı çıkarıp oyun alanına çevriliyor olabilmesidir.  Park yatağın dezavantajı ise şöyledir ki; bebeğin bezlerini, zıbınlarını, atlet ve külotlarını, kişisel bakım malzemelerini koyabileceğiniz bir şifonyerinin olmamasıdır. Eğer park yatak alacaksanız birkaç tane de şifonyer alacaksınız demektir! Bebek beşiklerinde bir alternatif de kenarı destekli ahşap yataklardır.

Başta da belirttiğim gibi ahşap malzemenin kalitesi oldukça önemlidir. Bu tarz yatakların bazıları çok yüksek olmaktadır. Bebeğin bir süre sonra sarkıp yere düşmesi içten bile değildir. Yalnız kompakt bir çözüm arayan ebeveynler için oldukça iyi bir alternatiftir ahşap yataklar. Çünkü bebeğin altını değiştirme işlemi dahi hemen yanında bulunan alt değiştirme ünitesinden sağlanabilmektedir. Ayrıca, beraberindeki şifonyerler bebeğin birçok malzemesini kapsar ve dağınıklık ortadan kalkar.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu