Bebek

Bebek Bakımı ve Dadı

Bebek Bakımı için annenin yerini tutacak kimse olarak bir dadı en iyi seçimdir. Böylece çocuk gelişmesi için dirimsel değerde kişisel ilgi görecektir. Çalıştığı ortamda mutlu olan dadılar onlara gerek duyulduğu sürece aynı yerde kalmaya yatkındırlar. Çocuğun da elden ele geçirilmesi önlenmiş olur. Ancak dadı tutmak oldukça pahalı olduğu gibi çoğu evler de, bir kimseyi daha barındıracak kadar geniş olmayabilir.

Yabancı Kızlar

Bu yöntem çok başarılı ya da son derece başarısız olabilir. Bu hem aileye hem de bu görevi yüklenen kıza bağlıdır. Bazıları çocuklara karşı doğal bir ilgi duyarken, diğerleri oralı bile değildir.

Çocuk Bakıcıları

Bazı çocuk bakıcıları annenin yerini kusursuz bir biçimde doldururken, diğerleri çocuklarda düzeltilmesi çok güç psikolojik sorunlar yaratabilirler. Anne-baba bir seçim yapmadan önce çok dikkatli olmalıdırlar. Çocuğun fiziksel olarak iyi bakılması bebek bakımı için yeterli değildir. Çocuk bakıcının evini dağıtıp kirletmemesi için sessiz ve hareketsiz oturması beklenen çocuk, zihinsel ve duygusal açıdan bir boşluğa yuvarlanacaktır. Önemli bir güvence olarak beklenmeyen zamanlarda sık sık ziyarete gidebilirsiniz.

Kreşler

Kreşlerin eğitici bir görevi olmadığından eğitilmiş öğretmenlerin bulunması gereksinmememe birlikte, görevliler arasında eğitilmiş hemşireler ve onların eğitim görmemiş yardımcıları bulunur. Bu kreşlere çocukların girebilmesi oldukça uzun bekleme listelerinden ötürü çok güçtür. Ancak annesi psikolojik hastalık geçiren ya da anne veya babasından biri olmayan çocuklara öncelik tanınmaktadır, ücretleri koşullara güre değişir.

Bazı iş yerlerinde, kadınların çalışmasını sağlamak ya da çalışan bebek sahibi kadınların çalışma hayatındaki devamlılığını sağlamak için kreşler açılır. Masrafları idare görür. Annelerden ancak çok az bir katkıda bulunmaları beklenir. Bebek bakımı için gösterilen önem ve kalite düzeyi her kreşte değişiklik gösterebilir.

Yuvalar

Yuvalarda çocuk bakımı kadar eğitime de önem verilir. Hiç olmazsa özel eğitimli bir öğretmen bulunur. Çocuğu sabah 8.30’dan akşam 19.00’a kadar tutarlar. Kuşkusuz çok değişik bakım düzeyleri sergilerler. Özellikle de özel yuvaları ziyaret edip, karar vermekte özen göstermek yerinde olur.

 

Annenin Duyguları!

Hiçbir anne çocuğunu başka bir kola kolaylıkla teslim edemez. Güvensizlik ve kıskançlık duyguları olağandır. Annesinin gitmesine karşı koyan çocuk, azarlandım anlayamaz! Anne-babalar duygusal geri ¡timlerini çocuğa yüklememelidir. Onların sorunlarının altından kalkabilecek zihinsel ve duygusal olgunlukta değildir çocuk henüz.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu