fbpx
Bebek

Bebeğinizle Arabaya Binerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Arabalara seyahat ederken mümkün olduğunca güvenli olmak için, çocukların ve yetişkinlerin, kişinin yaşına ve boyutuna uygun şekilde takılmış ve emniyet kemerleri  kullanmaları gerekir. Ulusal olarak tüm dünya ülkeleri tarafından kabul edilen çocuk emniyet yasası kuralları,Türkiye çapında da uygulanmaktadır.

Özetle, Kurallar şu şekilde belirtilir:

 • Altı ayın altındaki çocuklar, doğru takılmış ve ayarlanmış, onaylanmış, arkaya dönük çocuk koltuğuna oturmalıdır. Bebeğiniz bir emniyet koltuğuna hareket ettirmeden önce oturup başlarını kontrol etmelidirler.
 • Altı ay ve dört yaş arasındaki çocuklar, düzgün bir şekilde tutturulmuş ve ayarlanmış, arkaya bakan veya ileriye dönük olarak onaylanmış bir çocuk koltuğunda yerleşik bir koşum takımı ile oturmalıdır.
 • Dört yaşından altı yıla kadar olan çocuklar, düzgün bir şekilde tutturulmuş ve ayarlanmış ileri bakan bir çocuk koltuğu ile birlikte bir kemer veya uygun şekilde takılmış ve ayarlanmış emniyet kemeri veya çocuk emniyet kemeri ile onaylanmış bir yükseltici koltukta oturmalıdır.
 • Dört yaşın altındaki çocuklar, iki ya da daha fazla koltuk sırasına sahip bir aracın ön koltuğunda seyahat etmemelidir.
 • Dört ila yedi yaş arasındaki çocuklar, diğer oturma pozisyonlarının hepsi yedi yaşın altındaki çocuklar tarafından zaten kullanılmadığı sürece ön koltuğa oturmasına izin verilmez.

Aktif bir hava yastığı bulunan ön araba koltuğunda, arkaya bakan bir bebek koltuğunda bebek taşımak yasadışı ve çok tehlikelidir. Yasadışı olmasa da, aynı pozisyonda öne bakan koltuklar küçük bebekler için ideal değildir. Mümkünse tüm beşlerin altı için arka koltuğu kullanın.

bebekle arabaya binme - Bebeğinizle Arabaya Binerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Çocuk koltuğu

Çocuğunuzun yüksekliği ve ağırlığı için her zaman uygun olan bir bebek veya çocuk oto koltuğu kullanın. Koltuğun arabaya düzgün bir biçimde oturduğundan ve bebeğinizin veya yürümeye başlayan çocuğunuzun sıkıca sarılmış olduğundan emin olun.

Bir koltuk satın alırken, satın almadan önce arabanızda deneyin. Kötü yerleştirilmiş bir koltuk, kazada daha az koruma sağlayabilir.

Güvenlik standartları

Onaylanmış çocuk koltukları, destek koltukları ve çocuk güvenlik kemeri Türkiye TSE  şartlarını karşılamalıdır. Ambalaj ve tutma yerinde bu açık olmalıdır. Bazı yargı bölgelerinde, daha önce yapılan bir kısıtlamayı kullanmak yasadışıdır. Kuralların İl veya ilçelerde olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir.

İkinci el çocuk emniyet kemeri ve yükseltici koltuklar

İkinci el bir bebek veya çocuk koltuğu satın almamanız önerilir. Bir kazada hasar görmüş olabilir ve talimatlar da dahil olmak üzere tüm parçalarına sahip olmayabilir. Aynı zamanda en güvenli ve en kullanıcı dostu model olmayabilir veya arabanıza düzgün bir şekilde oturmayabilir.

İkinci el bir kısıtlama kullanma şansınız varsa, aşağıdakileri kontrol edin:

 • Yaşı ve durumu
 • Geçmişi
 • 10 yaşından fazla olmadığını
 • Talimat kitapçığı da dahil olmak üzere tüm parçaların dahil edilmiş olması.

Çocuğunuzun mümkün olduğunca güvende tutulmasını sağlamak için aşağıdakileri olan bir kısıtlamayı kabul etmeyin ya da kullanmayın:

 • belirgin bir hasar olmasa bile bir kazada bulunmuş
 • Bölme kabuğunda yarılmalar, çatlaklar veya büyük stres izleri
 • yıpranmış, yıpranmış veya hasarlı kayışlar
 • sorunlu çalışmayan bir toka.

Bebeğinizi veya yürümeye başlayan çocuğu kesinlikle arabada yalnız bırakmayın

Otomobiller serin veya bulutlu günlerde bile çok hızlı sıcak bir ortama dönüşüyor. Çocuğunuzu bir an bile arabada yalnız bırakmayın. Sıcak bir günde bir otomobilin içindeki sıcaklık çok hızlı bir şekilde tehlikeli seviyelere yükselebilir. Ayrıca, pencere ve kapı anahtarları veya çakmakla oynayabilirler. Anahtarları kontağa bıraktığınızda özellikle tehlikeli olur.

Çocuğunuzu yalnız bir arabada terk etmek, son derece tehlikeli olmakla kalmıyor, aynı zamanda Türkiye’nin her  bölgesinde yasadışı. Sizde suçlanıp hüküm giyebilirsiniz.

Diğer önemli güvenlik talimatları

 • Emniyet kemeri tamamlanmadıkça araç kullanmayın. Çocuğunuz kayışları çıkardığında veya tokayı geri alırsa, arabayı durdurun ve kayışı tekrar yapın. Ne yaptığınızı açıklayın. Çocuğunuza kemeri veya tokayı yalnız bırakma ödülünü veya teşvikini vermeniz gerekiyorsa, çocuğunuzun dikkatini dağıtacak ve hedefinize ulaşıncaya kadar sürecek olanı kullanmanız önerilir. Kemer bükülürken veya geri alınırken asla sürmeyin.
 • Çocuğunuz hareket halindeyken veya yolun kenarında park ederken daima kollar, bacaklar ve kafaları arabanın içinde tutmalıdır. Çocuk kilidini de etkinleştirebilir, böylece araba hareket halindeyken veya hareketsizken çocuğunuz dışarı çıkamaz.
 • Gevşek eşyalar bir çarpışmada uçabilir, bu yüzden gevşek eşyaları eldiven kutusuna, bagaja veya kargo bariyerinin arkasında istasyon vagonlarında ve dört tekerlekten çekişlerde saklayın. Aracın içinde boş koltuk yardımı ile seyahat ederken, yardımcı koltuğun birisine zarar vermesini önlemek için çevresindeki emniyet kemerini takın. Ayrıca, sizinle birlikte seyahat eden tüm evcil hayvanlar da sınırlandırılmalıdır.

Emniyet kemeri ve hamile kadınlar

Motorlu araçlarda seyahat eden herkes, uygun olduğunda, uygun şekilde sabitlenmiş ve ayarlanmış bir kısıtlama kullanmalıdır. Bu hamileliğin hangi aşamasında olursa olsun hamile kadınları içerir.

Bir önceki yazımız olan Bebeğiniz İçin Yürüteç Kullanıyorsanız Dikkat başlıklı makalemizde bebek yürüteç kazaları, bebek yürüteçleri güvenlimi ve bebek yürüteçleri sağlıklımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu