Bebek

Bebeğinizi Sallayarak Uyutmanın 5 Zararı

Türk kültüründe bebekleri uyutmanın en bilindik yolu ayakta ya da beşikte sallamaktır. Ancak vücut fonksiyonlarını ciddi derecede etkileyen bu geleneksel yöntem, bebeklerde birçok soruna yol açabiliyor. Uzmanlar bu yöntemin verdiği temel zararlara sürekli olarak dikkat çekiyorlar.

1- Beyinde Hasar Oluşabiliyor

Yeni doğan bebeklerin beyin fonksiyonlar tam olarak oturmamıştır. Bebeklik döneminde bu fonksiyonların birçoğu yeni yeni kazanılır. Bu dönemde bebeği sallamak çocuğun beynine hasar vererek bazı fonksiyonların eksik kalmasına yol açabilir.

2- Körlük Riski Ortaya Çıkıyor

Uzmanlardan gelen açıklamalara göre bebekleri uzun süreli sallamak, körlük riskini ortaya çıkarabiliyor. Göz merkezleri sarsıntıdan dolayı yoğun hasar görüyor ve körlük başta olmak üzere birçok göz problemi doğuyor.

 

[ilgiliicerik icerik_id=”657″]

 

3- Yoğun Baş Dönmesi

Vücutta denge ile alakalı olan iç kulak sıvısını zarar gördüğü zaman baş dönmesi gibi birçok sorun ortaya çıkabiliyor. Bebeği çok hızlı salladığınız zaman bu iç kulak sıvısı zarar görür ve yoğun bir baş ağrısı oluşur. Baş ağrısı bebeklerde ölümcül sonuçlara kadar varabilen ciddi rahatsızlıktır. Bebekler baş ağrısını somut bir şekilde ifade edemediği için, müdahalesi de oldukça gecikebiliyor.

4- Uyku Dengesizliği

Bebeği sallayarak uyutmak bir anlamda zoraki yapılan bir yöntemdir. Bebeğin uyku saatleri dışında sallanması uyku düzeninin bozulmasına ve uyku problemleri yaşanmasına neden olur. Ayrıca uykuya geçme aşamasındaki yoğun sarsıntı, bebeğin uzun süreli uyumasını da engelleyebilir.

5- Felç Riski Ortaya Çıkıyor

Yapılan araştırmalara göre sallanan bebeklerde ortaya çıkabilecek en ciddi sorunlardan birisi de felç riskidir. Özellikle gelişimi daha yavaş olan çocuklarda bu risk iki katına kadar çıkabiliyor.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu