Bebek

Bebeğiniz Büyürken Neler Yaşanır

Bebeğiniz bir yandan büyüyor siz de giderek deneyimleniyorsunuz. Peki neler oluyor? Hayatınız nasıl değişiyor hiç düşündünüz mü? Bakın bir anne neler düşünüyor?

Tatil

Hep yazılan çizilenler gene bebekle hayatın inanılmaz zor ve karmaşık olduğuna dairdi, korkutmasın bu sizi, her şey öyle değil, bebekle tatil harika, özellikle yürüyemeyen bir bebekle, uzun yollar da yaptık, arabada da gittik, çadırda da kaldık, ormanlar kumsallar, dağlar… Her yer bizim hala artık 3 kişi olsak da değişen hiçbir şey yok. İlk 1 yıl çok kolay bu manada.

Uyku

Evet, kabul ediyorum çok kişinin sorunu bu ama bende sorun olmadı bu da. Belki ben sorun etmiyorum, belki cidden bir şeyleri doğru yaptım ve yoluna soktum, bilemiyorum, sonuçta biz uyuyabiliyoruz, bazen ufak aksaklıklar olsa da, Mimi uyumayı ya biliyordu zaten, ben hamilelikte çok uyumuştum çünkü ya da ben içgüdüsel olarak bilmeden öğretmiş bulundum. Hem üşengeç, hem de uykucu bir yapım vardır. Ne olursa olsun, ben memnunum bundan. Zamanla her şey değişiyor evet ama bebekle her şey çok kolay adapte oluyorlar. İlk aylar sık sık emmek için uyansalar da kolay dalabildiklerini ve uzun uyuduklarını bilmezdim önceden mesela.

Ek gıda

Şimdilik bu da çok kolay, hiç bir sorun yaşamadım, yaşanması illa gerekmiyor da, gene her zaman dediğim gibi, biz rahatız, rahat olmaya çalışıyoruz, hamile iken her şeyden az az yedim her şeyi tattım, emzirirken de güzel ve dengeli ve çeşitli beslendim.  Bununla mı alakalı yoksa cidden güzel mi yemekler yediriyoruz bilmiyorum. Mimi her şeyi yiyor artık. Yumuşak bir geçiş oldu, biberonu da kaşığı da seviyor, öyle aman aman bir şey değil bu işler yani kasmamak en önemlisi ve belki de evde birbirini seven, birbirine aşık ebeveynler olması bebeği olumlu yönde etkiliyor.

Aşılar

Hiç bir aşı huysuzluk ya da ateşe sebebiyet vermedi, aşılar uyku olarak geri döndü 6 ay boyunca. Sonraki aşı 1 yaşında… Yeni nesil aşılar eskileri gibi değil.

Büyüme atağı

Bunu da ya ben anlamıyorum ya da olmuyor… Sadece okuyorum. Olabilen bir şey demek ki bazen, ama olmama ihtimali de mevcut.

Diş

Diş dönemini de sıkıntısız atlattık, iştahta ya da uykuda gene aynı rutin devam ediyor neyse ki, bu mevzu en çok korktuğum hadise idi.

Daha Fazla Göster

Rabia KANATLI

Çeşitli eğitim kurumlarında uzun yıllar yetişkinlere ve çocuklara psikolojik danışmanlık yaptım ve bu süreçte çocukların gelişimleri, sosyal ortamda kazandıkları becerileri, karşılaştıkları problemleri ve çözüm bulma yöntemlerini yakından inceleyip ailelere ve çocuklara rehberlik yaptım. Şuan çocuk ve aile seminerleri vermeye de devam etmekteyim.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu