fbpx
Bebek

Bebeğin Katı Besinlere Geçişi

Bebeğin Katı Besinlere Geçişi ilk 6 aydan sonra olmalıdır. Eğer bebeğinizin erken yemesi gerektiğini düşünürseniz 4. Ayda da katı gıdaya başlayabilirsiniz. 6. Aydan sonraki zamanlar katı gıdaya geçiş için muhteşem bir zamandır. Öncelikle muhallebi, meyve püresi gibi yumuşak sağlıklı ve de az alerjenik  şeyler yenmelidir.

Sonrasında ise daha pürüzlü ve daha sağlıklı şeylere geçiş yapılmalıdır. Öncelikle pürüzsüz şeylerden başlanılmasının nedeni bebeği alıştırmak ve bebeği denemektir. Bu dönemde kavanoz mamaları da yedirebilirsiniz. Lakin her ne kadar küçük bebekler için yapılmış olsa bile bu kavanoz mamalarının içinde bile katkı maddesi bulunabilir.

Bebeğin Katı Besinlere Geçişi Katı gıdaya geçişte ilk önce hazmı ve de sindirimi kolay besinler tüketilmelidir. Bebeğinizin alerjisi olmadığı şeyleri yedirmeniz gerekmektedir.

Öncelikle bu şekilde ve sulu şeyler yapın ve yedirin. Sonrasında ise bu sulu şeyleri gittikçe katılaştırın. Bu katı gıda miktarı 2-3 kaşıktır. Eğer ki bebeğiniz istiyor ise bir miktar daha verebilirsiniz. Lakin bebeğinizi zorlamayınız. Eğer bebeğinize meyve püresi gibi bir şey veriyor iseniz bu meyveleri gün geçtikçe çoğaltabilirsiniz.Ama mutlaka 3 gün ara ile çoğaltın.

Bu katı gıdalar muhallebi, yoğurt, meyve püresi, sebze püresi gibi şeyler olmalıdır. Bebeğiniz 7 aylık olduktan sonra artık cisimleri kavramaya başlamış olmalıdır. Bu nedenle katı gıdaları yatmadan önce bir kaseye koyun ve bir kaşıkla ona verin. Daha sonrasında sizde karşısına geçin ve yemek yiyin. Bir müddet sonra o da sizi taklit etmeye başlayacaktır.

Bebeğin Katı Besinlere Geçişi Böylece bebeğiniz katı gıdaları daha çok sever. Katı gıdaları verirken kaşık ile verin. Biberon kullanırsanız bebek buna alışacaktır. Bu nedenle biberon kullanmayın. Daha sonraki aylarda ise tamamen katı yaparak verin.

Bebeğiniz bunları rahatlıkla yediği zaman sizde katı gıdaları çoğaltırken bekleme süresini azaltabilir veya da kaldırabilirsiniz. Bebeğin katı besinlere geçişinde makalemizde yazdığımız türlerin dışında katı gıda yedirmenizi önermiyoruz. Bebek katı gıdaya geçerken asla ve de asla 4 aydan erken olmamalıdır.

Erken geçilirse bu bebeğin sağlığı için çok kötü şeylere yol açabilir. Bu yüzden 4. Aydan gerisindeki aylarda sakın bebeğe katı gıda vermeyin.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu