Bebek

Bebeğin Erken Konuşması İçin Ne Yapmalı?

Ebeveynlerin çocukları büyütürken dikkat etmesi gereken unsurlar vardır. Bebeğin zeka ve algısı geç geliştiğinden olaya bebek gözüyle bakmaları gerek. Bu durum ebeveynlerin de bebek gibi konuşması gerektiği değil, bebeğin yaptığı konuşma hatalarını uygun bir şekilde telaffuz ederek bebeğe örnek olmalılar.

Bebeğin Konuşmasına Engel Olan Durumlar

Bebeklerin televizyon önünde çok zaman geçirmesi ailelerin yaptığı büyük hatalardan biridir. Bebeğinizin kişisel gelişimini olumsuz yönde etkilediğini, algı kapasitesinin zorlaştığı bilinmektedir. Ailelerin iş nedeniyle bebeklerine ilgi göstermiyor olmaları da bebeğin geç konuşmasının nedenlerinden biridir.

Bebeğin konuşmaya çalışması sırasında, onu dikkate almamak, hataları tekrarlaması kaçınılmazdır.

Bebeğin Konuşma Eğitimi

Bebeğinize gereksiz sokak ağzı kelimeler ile değil adı ile hitap edin. Onunla sık sık sohbet edin. Bebeğinizle sohbet ederken, oyun oynarken, yemek yerken her durumda mutlaka göz temasında olun. Eğitsel oyunlar ile onunla vakit geçirin. Müzik dinleyin, bebeğinizin ilerleyen zamanlar da sizi anlamasını kolaylaştıracaktır.

Bebeğinizin yaptığı konuşma hataların da ona sert tepki vermeyin. İçine kapanmasını ve konuşmaktan korkmaya başlamasına sebep oluşturur.

Bebeğin Erken Konuşması İçin Ne Yapmalı?

Ebeveynlerin bebekleriyle sürekli olarak diyalog halinde olması önerilir. Onun hoşuna gidebilecek mimikler ve hareketler size olan ilgisini arttıracaktır. Ve sizi taklit etmek isteyecektir. Daha çok oyun yoluyla onların algısını açarız. Ebeveynlerin akıcı, düzgün bir Türkçe konuşmaları, bebeklerin anlamasını kolaylaştıracaktır. Mümkün olduğunca bebeğinize eğitsel şarkılar söyleyin. Bebeğinizle konuşma egzersizleri yapın.

Harflerin kullanımını, ağız hareketleriyle bebeğinize gösterin. Başkalarıyla konuşmaya çalıştığında engel olmayın. Soyut ve somut kavramları sürekli onların yanında tekrarlayın. Zamanla aklında kalmasını sağlayacaktır. Bebeğinizin kötü şakalar ile ani korku yaşamasına engel olun. Onda kalıcı hasar bırakabilir. Kekemelik, küçük dilini yutması ve içine kapanması gibi durumlarla karşılaşılabilir.

Bebeğin cisimlere dokunması gibi durumlarda ona isimlerini söyleyin. Zaman geçtikçe bebeğiniz soru sormaya başlayacaktır. O zaman bebeğinizi yanıtsız bırakmayın, onlar bu şekilde daha kolay öğrenme sağlayacaklar. Tuvalet ya da yeme gibi istedikleri ihtiyaçları olduğunda onları yönlendirerek ve işaret ederek telaffuz ediniz. Bu onlarda işlerini konuşarak halletme gereksinimi sağlayacaktır.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu