Bebek

Bebeğin Erken Konuşması İçin Ne Yapmalı?

Her anne-baba bebeğinin erkenden konuşmasını ister. İkisi de ilk önce anne veya baba demesini ister ve bunun için çabalar.

Bebekler Ne Zaman Ses Çıkarır?

3 aylıkken garip sesler çıkarmaya başlar. Bu silahları taklit eden veya çuvçuv sesleridir. 6 aylıkken tepki sesleri çıkarmaya ve ayrıca ebeveynlerinin seslerini tanımaya başlar. 12 aylık olduğunda ise duyduğu kelimeleri taklit etmeye başlar ve ilk o an “anne” veya “baba” gibi kelimeler ağzından çıkar.

Ebeveynler çocuklarının erken mi geç mi konuştuğu konusunda biraz endişelenmektedir.

Erken Konuşma Eğitimi

Aile düzgün kelimeler kurmalıdır. Sözcükleri tam olarak söylemeli yoksa bebeğin kafası karışabilir ve konuşması biraz zaman alabilir. Eğitici kelime programı ile erken konuşmaya teşvik edebilirsiniz. Ayrıca az emzik kullanması bu süreyi azaltmaktadır. Sürekli kullanılan emzik bebeğin ses çıkarmasını engellediği için konuşmasının süresini de uzatacak.

Bebek Dil Gelişimi Kilometre Taşları

Uzman bir dadı tarafından yazılan bu makale ebeveynler bebeklerin konuşmayı öğretirken kolay, ana kelimeler üzerinden ilerlemesi gerektiğini söylüyor. Ayrıca söylediği kelimenin kitap üzerindeki resmini gösterdiğinde bebeğin öğrenme kabiliyeti de artmış olacaktır. Bebeğinize kitap okurken önemli kelimelerin resimlerini kitap üzerinde ona gösterin.

Okul Performansı

İlk 12 aylık dönemde bebeğin güzel eğitilmesi okul performansını da etkiliyor. New York Times’in yaptığı bir araştırmada erken konuşmayı öğrenen bebekler okul hayatında daha başarılı oluyor. Okuldaki dikkati daha fazla olurken derslerinde daha başarılı oluyorlar. Ayrıca IQ bakımından oldukça iyi nokta da oldukları gözlemlenmiştir. Bu araştırma üç çeşit arasında yapılmıştır. Erken konuşanlar, geç konuşanlar ve normal zamanda konuşanlar.

Fakat sürekli konuşması için baskı yapmak onu zorlamak bu durumu zorlaştıracaktır. Bebek üzerinde korku, hayal kırıklığı ve aşırı duygu değişimi olabilir. O yüzden ebeveynler erken konuşma olayını fazla abartmadan işleri akışına bırakmalı.

Bebekler 24 aylık olduğunda konuşmaya başlayacaktır. Artık sözcükleri seçebilecek, cevap verebilecektir fakat tabi ki bu sınırlı olacaktır. Eliyle işaret ederek bir iki cümle ile olayı anlatacaktır.

3 yaşına geldiğinde sizinde geçmişteki küçük eğitimleriniz sayesinde kelime darağacı yükselecek.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu