Sağlık

Bal Zencefil Karışımı Ne İşe Yarar ? Nasıl Yapılır ?

Başta kış dönemleri olmak üzere bağışıklık sistemi güçlü olsun ya da olmasın pek çok insanın hastalıklardan çekmediği dert adeta kalmamıştır. Hal böyle olunca da sık sık ilaç kullanma zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Ancak ilaç kullanımının zararları da bilinmektedir. Hal böyle olunca pek çok insan tarafından birtakım bitkisel ve doğal reçeteler aranmaya başlamıştır. İşte bu reçetelerin başında ise bal ve zencefil karışımı gelir. Bu karışım uzun yıllardır kullanılmakta olan ve pek çok insanın sağlık durumuna iyi gelen bir karışımdır.

Neden Bal ? Neden Zencefil ?

Bal ve zencefil karışımının ana malzemeleri adından da anlaşılacağı üzere ilk olarak bal ve zencefildir. Buna ek olarak zencefilin toz olanı yerine mümkün olduğu kadar taze olanından yana tercihi kullanmakta her zaman için yarar vardır. Öte yandan bu karışıma birtakım farklı malzemeler de pek tabii eklenebilir. İşte bu malzemelerin başında da limon gelir. Bu noktada da yarım limonun suyu fazlasıyla yeterli gelecektir. İşte bu üçlü pek çok zaman her türlü kış hastalığına ve her şeyden evvel öksürüğe iyi gelecektir. Ancak her ne olursa olsun bu karışımın ölçülü tüketilmesine dikkat etmekte yarar vardır. Aksi takdirde birtakım zararlı yan etkilerinin gözlenmesi dahi söz konusu olabilecektir.

bal zencefil - Bal Zencefil Karışımı Ne İşe Yarar ? Nasıl Yapılır ?

Bal Zencefil Nasıl Yapılır ?

Bu karışımın hazırlanması için ilk olarak bir su bardağı kadar bal lazımdır. Ancak bu bal muhakkak doğal olmalıdır. Yoksa glikoz şurubu ve benzeri maddeler ile suni yoldan elde edilmiş olan ballar herhangi bir şekilde sağlığa iyi gelmeyecektir. Buna ek olarak bir buçuk yemek kaşığı kadar toz zencefil de kullanılacaktır. Özellikle ifade edilmesi icap eder ki bu karışımda ölçüler son derece önemlidir ve bariz şekilde aşılması durumunda karışımın faydasından yeteri kadar verimli istifade edilememesi söz konusu olabilecektir. Toz zencefil de bal ile karıştırıldıktan sonra yarım limonun suyu da eklenir ve karışımın hazırlanması tamamlanmış olur. Ancak ne şekilde kullanılacağına da muhakkak dikkat edilmesi lazımdır.

Karışımın Püf Noktaları

Bu karışım her şeyden evvel aç karnına tüketilmelidir. Buna ek olarak karışımın tüketilmesi sırasında muhakkak bir sıvının alınması da yararlı olacaktır. Aksi halde boş mideye zarar vermesi söz konusu olabilir. Bundan dolayı bir bitki çayının içerisine ya da süt benzeri ılık bir sıvı ile karıştırılması lazımdır. Hatta limon suyu veya su ile dahi karıştırılabilir. Ancak bu noktada asıl önemli olan husus, karıştırıldığı sıvının elli dereceden fazla olmamasıdır. Aksi halde balın zehirli etki göstermesi söz konusu olabilir. Bundan dolayı ne sıcak ne de soğuk olan bir sıvı tercih edilirse her zaman için daha başarılı sonuçlar elde edilecektir. Arzu edenler pek tabii tok karnına da bu karışımdan tüketebilirler.
Bu karışımın günde en fazla iki çorba kaşığı ve tek seferde en fazla bir çorba kaşığı kadar tüketilmesi ve bu sınırın hiçbir şekilde aşılmaması gerekir. Ne de olsa içerisinde alerjen maddeler bulunur ve aşırı tüketimi gıda alerjisinden mideye verilen zararlar gibi çok sayıda olumsuz etkiye yol açabilir.

Faydaları Nelerdir?

Karışımda yer alan bal ve zencefil antiseptik özellik sunuyor. Bundan dolayı pek çok zaman ağrılara dahi iyi gelebiliyor. Öte yandan üst solunum yollarına da bu karışım iyi geliyor ve bu sayede düzenli bir şekilde kullanılması durumunda öksürük büyük oranda kesiliyor. Nihayetinde bağışıklık sistemine de bu karışımın ciddi faydaları var. Başka bir deyiş ile bu karışım sayesinde hastalıklardan, en başta viral olanlardan korunmak ve kurtulmak mümkün hale geliyor.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu