Sağlık

Ayakta Su Toplaması Neden Olur?

Ayakta su toplanması tahriş ve bakteriyel olmak üzere iki ana sebepten oluşur. Yanlış ayakkabı kullanımı ya da uzun süreler ayakkabı giymek (ayakların hava almasına engel olmak) ayaklarda tahrişe neden olarak kabarcıklar oluşturur.  Ayak temizliğine dikkat edilmemesi, başkalarının ayakkabılarını ya da çoraplarını giymekle bulaşan bakteriler ve ayaklarımızda oluşarak yayılan mantarlar da su kabarcıklarının başka bir nedenidir. Ayaktaki kabarcıkların tedavi edilebilmesi için önce sebebin bulunması gerekir. Bunun için de kabarcıkların geçme süreleri dikkate alınır. Eğer su kabarcıkları iki üç günde geçiyor ancak yine de tekrar ediyorsa, bu yanlış ayakkanı kullanımına yahut da sürekli ayakta kalmaya bağlanır. Ancak su kabarcıkları uzun süreler geçmiyor ve üstleri kalınlaşarak kalıcı bir hal alıyorsa, bakteriyel bir durum söz konusudur ve ona göre bir tedavi uygulanır.

Su Kabarcıkları

Hepimizin merak ettiği konu, su kabarcıklarının patlatılmasının zararlı olup olmadığıdır. Ayakların hava alamamasından yahut yanlış ayakkabı giyiminden kaynaklanan su kabarcıklarını patlatmak büyük su toplamaları için yararlı olabilir. Çünkü kabarcık içi su dolu kaldıkça çok daha can yakan ve yaşam standartlarını düşüren bir hal alır. Ancak kabarcıklar küçük ise ellememekte fayda vardır. Kabarcıklar patlatılırken steril olmaya özen gösterilmelidir. Ucu yakılarak sterilazyonu sağlanmış bir iğne kullanılabilir. Ve kabarcıklar patlatılırken yalnızca üst deriye müdehale etmeye dikkat edilmelidir. Derine batık olur ise, enfeksiyon ve kanama riski gerçekleşir.

Bakteriler sonucu oluşan su toplamalarını patlatmamak da fayda vardır. Bu kabarcıklar doktor eşliğinde, mantar yahut benzeri bakteri kremleri ile tedavi altına alınırlar. Doktorlar uyugun görürlerse, kabarcıkları klinik ortamda kendileri de patlatabilmektedir. Mantar gibi nedenlerle oluşan kabarcıkları patlatmak enfeksiyonun yayılmasına sebebp olacağından, hasta bu gibi işlemleri tek başına katiyen uygulamamalıdır.

Su kabarcıklarının oluşmaması için, uygun ayakkabılar seçmeli, ayak temizliğine özen göstermeli ve başkalarının ayak ürünlerini mümkün olduğu mertebe kullanmaktan kaçınmalıyız.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu