Sağlık

Ayak şişmesi neden olur, ne iyi gelir?

Kadın – erkek herkesin sıkça yaşadığı bir sorun olan ayak şişmesi bazen gündelik yüklenmeler, bazen yanlış alışkanlıklar nedeniyle hepimizi etkileyebiliyor. Ancak ayak şişmesinin bazen ciddi rahatsızlıkların habercisi olduğu da görülebiliyor. Peki ayaklar şiştiğinde nelere dikkat etmek, ne yapmak gerekiyor?

Ayak şişmesi Nedir, nasıl olur?

Ayağınızın normalden büyük göründüğü zamanlarda rahatça gözle de varlığını fark edebileceğiniz ayak şişkinlikleri genelde  kırık, çıkık ve kas rahatsızlıkları sonucunda belirse de bunun gibi travmatik olmayan durumlarda da gündelik yaşam içinde yaşanabiliyor.

Ayaklarda şişmenin farklı nedenleri olsa da bunlardan biri gebelik olabilir. Kullanılan ilaçların yan etkisinden, farkında olmadan yaşanan yaralamalardan, enfeksiyonlardan, lenfödemden ya da kan damarlarında dolaşım sorunları olmasından kaynaklanabiliyor. Ancak bazı durumlarda ayaklarda şişme kalp ya da karaciğer rahatsızlıklarının da gizli bir işareti olarak görülebiliyor.

ayak sismesi nasil gecer - Ayak şişmesi neden olur, ne iyi gelir?

Ayak şişmesinin belirtileri

 1. Parmakların hareketleri azalır.
 2. Deride farklı renkler gözükür.
 3. Hamileliğin 20. haftasında ayaklarda gözle görebileceğiniz şişlikler oluşur.
 4. Çıkık ve kırıklarda saydam renkte şişlikler olur.
 5. Zehirlenme soncucu ayak şişlikleri olur.
 6. Enfeksiyon veya mantarlardan dolayı ayak ve bilek şişlikleri oluşmaktadır.

Ayak şişliğinin tedavi yöntemleri

 • Egzersizler ile ayak şişliklerini yumuşatabilirsiniz.
 • Ilık su ile masaj yapmanızda fayda olacaktır.
 • Bitkisel tedavi olarak maydanoz idrar söktürücü olduğundan vücudunuzda ödemi temizler.
 • Karahindiba ile üzerindeki beyaz tüyleri idrar söktürücü özelliği sayesinde aşırı şişlikleri azaltacaktır.
 • Ginkgo biloba ile bacaklarda ve ayaklarda toplanan suyu dışarı atar.
 • Nane diğer bir faydası ayak kokusunu alır ve bir yandan şişlikleri aza indirir.
 • Sigara ve alkolden uzak durun.
 • Çok tuzlu yemek yemeyin.

Ne yapmak gerekir?

ayak sismesi tedavisi - Ayak şişmesi neden olur, ne iyi gelir?

Herhangi bir nedenden meydana gelen ayak şişmesi sorunları için öncelikle doktorunuzla görüşmeniz ve sorunun kronikse nedeninin uzmanlar tarafından tespit edilmesi önerilir. Bunun yanı sıra şişkinlik için size tavsiye edilebilecek birçok yöntem de bulunur.

Masaj yapmak ayaklarınızdaki ödeme doğru yönde azaltacaktır. Enfeksiyon varsa masaj bir seçenek olarak düşünülmemeli ancak diğer durumlarda ılık su ile masaj yapılmasının fayda sağladığı görülmektedir.

Doktorunuzun size doğru şekilde yapılışını göstereceği egzersizler gündelik yaşamda oldukça işinize yarayabilir. Egzersiz, bu gibi sorunlar yaşamayanlar için de ileri dönemler için önleyici olarak tavsiye edilir.

Maydanoz, karahindiba, nane gibi bitkilerin doğal olanları çay olarak ya da çiğ tüketildiğinde ödem atmaya ve şişlikleri indirmeye yardımcı olmaları ile bilinir. Vücudun genelinde detoks etkisi yaratan bu bitkileri dilerseniz sıcak su içinde bekletip sapları ile tüm faydalarını almak için, dilerseniz de salatalar içinde kullanarak tüketebilirsiniz.

Beslenmenize yalnızca belli başlı besinler eklemekle kalmayıp genel olarak dikkat etmeniz gerekir. Fazla şekerli ya da tuzlu besinler ödemi tetiklerken, sanayi ürünlerinin tüm beden genelinde olduğu gibi şişlik olan yerlerde de zararlarını gözlemleyebiliriz. Bol bol su tüketmek de önemli bir ipucu.

Bir önceki yazımız olan Gebelikte ayak şişmesi ile gebelik döneminde ayak şişmesinin nedenleri öğrenebilir, yorum yaparak ve bizi sosyal medya hesaplarından takip ederek destek olabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu