Sağlık

Ayak Bileği Sinir Sıkışması Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Ayak bileği sinir sıkışması tıbbi adıyla tarsal tünel sendromu, tibial sinir veya dallarından birinin tarsal tünel içinde sıkışmasıyla meydana gelen bir hastalıktır. Bu rahatsızlık kişinin ayak bileklerinde kitlenmeye, ani ağrılara neden olur. Bunun yanı sıra bileğin titremesine ve yürüme zorluklarına sebebiyet verir.

Özellikle günlük yaşantısında az hareket eden insanlarda görülür. Eklemi çevreleyen dokularda katılaşma meydana gelir. Katılaşan doku ayağın yukarı doğru hareket etmesine izin vermez ve bu esnada ağrı hissedilir. Zıplamalı ve koşmalı spor yapan kişilerde bu rahatsızlıkla karşılaşabilirler.

Ayak Bileğinde Sinir Sıkışması Sebepleri ve Belirtileri

Temel olarak ayak bileği sinir sıkışması, oluşan bir travma, ayak deformiteleri ve tarsal tünel içerisindeki kitlesel oluşama bağlı olarak sinirin gerilmesi ve ya üzerindeki kompresyonun artmasıyla ortaya çıkar.

Ayakta uyuşma, karıncalanma ve yanma gibi hisler sıklıkla meydana gelir. Bazı hastalarda bu bulgular yukarıya doğru yayılma özeliği gösterebilir. Ayağın yukarı ve dışa doğru bükülmesiyle sinir gerildiğinden bu bulgular artış göstermektedir.

Bazı hastalarda belirtiler hareket ile artarken, bazı hastalarda gece ağrısı ve yanması da görülebilir. Hastalıkta, EMG gibi görüntüleme yöntemlerinin dışında, ayak bileği üzerine refleks çekici ile vurulmasıyla ayak tabanına yayılan elektriklenme hissi, teşhis edici bulgulardan biridir.

barefoot foot jeans person 356175 - Ayak Bileği Sinir Sıkışması Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Sinir Sıkışmasının Tedavisi

Hastalığın tedavisi, nedeninin çözümüne bağlıdır. Diyabet, hipotiroid, akromegali, romatoid artrit gibi sistemik hastalıklara bağlı ise bu hastalıkları çözmeye yönelik geleneksel tedavi yöntemleri düşünülmelidir. Bunların dışında hastalığa yaklaşımdaki kilit nokta ise fizik tedavi yöntemleridir.

Ağrıya yönelik, özellikle akut şikayeti olan hastalarda iki saatte bir 15 dakika buz uygulaması ve hastanın ayağını hem dinlenme pozisyonunda tutacak hem de istediğinde belirli sınırlar içerisinde hareketini sağlayacak dinamik bir splint hastalarda rahatlatıcı ve tedavi edici etkiler yaratmaktadır.

Değerlendirme sırasında ödem belirlendiyse, bandajla ödem giderici yaklaşımlarda bulunulmalıdır. Tüm bunların yanı sıra fizyoterapist sinir ve tendon kaydırma egzersizlerini ve devamında güçlendirme egzersizlerini içeren bir program oluşturmalıdır.

Hastalık ayakta bir bozukluk yarattığından çim, halı, tırtıklı yüzey gibi farklı zeminlerde duyu eğitiminin sağlanması gereklidir. Hastanın yürüyüş paternleri gözlenmeli, buna yönelik hastaya yürüme eğitimi verilmelidir.

Doğru ayakkabı seçiminin önemi, topuklu ayakkabıdan kaçınması gerekildiği, ayakkabılarını çorapla giymelerinin faydaları hastaya kesinlikle hatırlatılmalıdır.

Hemen aşağıdaki yorum alanını kullanarak bize düşüncelerinizi veya sorularınızı bildirebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu