Tüp Bebek

Aşılama Tedavisi Ağrıya Neden Olur mu?

Aşılama yöntemi nedir?

Aşılama son derece basit ve pratik bir yöntemdir. Doğal yollarla gebe kalmakta güçlük çeken çiftlere uygulanan aşılama yöntemi, bir yardımcı üreme yöntemidir. Aşılama tedavisindeki maksat, anne adayına yumurtalamada yardımcı olmaktır. Aşılama kısaca, erkeğin sperm hücrelerinin kadının rahminin içine bırakılmasıdır. Erkekten alınana sperm hücreleri, gelişmiş enjektör iğneleri kullanılarak kadın rahminin içine bırakılır. Aşılama yöntemi, çiftlerin çocuk sahibi olma şanslarındaki oranı yüzde 20 oranında arttıran bir tedavi biçimidir.

Hangi durumlarda aşılama tedavisine kullanılır?

Çiftler 1 sene içerisinde korunmadan ve düzenli olarak cinsel ilişkide bulunmalarına rağmen çocuk sahibi olmamışlar ise, yapılan testler sonucu doktor çifte aşılama tedavisini uygun görebilir. Ancak aşılama tedavisinin uygulanması için bazı şartlar aranmaktadır. Erkekte sperm üretiminin yeterli olması ve kadında da mevcut yumurta üretiminin olması gerekmektedir. Aksi halde döllenme işlemi gerçekleşmeyeceği için aşılama tedavisi tercih edilmemektedir. Bu durumda tüp bebek tedavisine başvurulabilir.

Kısırlık tedavisi gören çiftlere aşılamanın uygulanabilmesi için kısırlık tedavisinin bitmesi gerekmektedir. Tedavi bitmeden aşılama işlemi gerçekleştirilmez.

Aşılama tedavisi öncesinde hem anne, hem de baba adayına bazı testlerin yapılması gerekmektedir. Testlerdeki bir olumsuzluk durumunda aşılama işlemi yapılması söz konusu olmayabilir. Örneğin erkeğin sperm miktarının yeterli sayıda olup olmadığı ya da kadının yumurtalıklarında kist, enfeksiyon ve benzeri sorunların olup olmadığı da bu testler sonucu ortaya çıkabilmektedir.

Eğer ki kadının yumurtalıklarında üremeye engel olabilecek bir sorunla karşılaşılırsa aşılama tedavisine başlanmaz. Önce kadının yumurtalığındaki enfeksiyonun geçirilmesi için tedaviye başlanır. Tedavi sonuçlandıktan sonra aşılamaya geçilir. Aşılama tedavisinden kesin sonuç alınabilmesi için tüm bu testlerin yapılması gerekmektedir.

Aşılama tedavisi öncesinde dikkat edilmesi gereken hususlar

Aşılama tedavisi öncesi yapılan testler sonucunda hem erkekte hem de kadında herhangi bir sorun bulunmadıysa ve tüm şartlar aşılama için uygunsa, aşılama tedavisine başlanır. Ancak aşılama tedavisi öncesinde çiftlerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır.

Erkek sperminin verimli olabilmesi için erkeğin 48 saat boyunca alkol ya da sperm sayısını etkileyecek hiçbir ilacı kullanmaması gerekmektedir. Çünkü erkeğin sperm miktarında azalma ya da kalitesizlik aşılama tedavisinin başarısız faktörü olabilir.

Anne adayının aşılamanın yapılacağı genital bölgeye hiçbir şekilde krem, losyon ve benzeri ürünler sürmemelidir. Herhangi krem ve benzeri madde, aşılama esnasında rahim bölgesinde enfeksiyona neden olabilir.

Aşılama tedavisi ağrıya neden olur mu?

Aşılama operasyonu

Aşılama operasyonu için anne adayı önce muayene pozisyonu alır. Ardından vajinal bölgeye enjektörün sorunsuzca uygulanmasını sağlayacak ekipmanlar yerleştirilir. Babadan alınan spermler, gelişmiş enjektörler yardımı ile kadının rahmine bırakılır. Bu işlemin ardından aşılama uygulaması bitmiş olur.

Aşılama tedavisi ağrıya neden olur mu?

Aşılama operasyonu ağrısız, acısız ve son derece basit bir tedavi yöntemidir. Operasyon için anne adayının korkmasına sebep olacak hiçbir neden yoktur. Aşılama tedavisi bittikten sonra anne adayı 10 ile 20 dakika arası kadar dinlenir. Anne adayının kendini rahat hissetmesi halinde hemen muayene masasından kalkabilir ve günlük hayatına kaldığı yerden devam edebilir.

Aşılama sonrasında ağrı yaşanabilir mi?

Aşılama tedavisi sonrası bazı kadınlar tölare edilebilecek bir ağrı yaşayabilir. Bu durumda hemen operasyonu yapan doktora haber vermek gerekmektedir. Aşılama sonrasında genelde hafif bir ağrı söz konusu olabilir ancak bu ağrı yoğun ve şiddetli değildir. Bu gibi durumlar, aşılama tedavisinde normal kabul edilmez.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu