fbpx
Anne

Annelikte Sinir Krizleri

Anne olmak herkesin beklediği gibi sürekli sabırlı ve sevgi dolu olunması gereken bir durumdur. Her ne olursa olsun çocuğun ve çevrenin beklediği asıl davranış güler yüz, merhamet ve mutluluktur. Fakat anneler için bu durum sanıldığı kadar kolay olmamakla birlikte bazen yıpratıcı ve zorlayıcı olabilmektedir. Hayatınızın en değerli varlığı çocuğunuzu dünya getirdiğiniz andan itibaren, kendinizde dahi herkes zor bir yolculuğa çıktığınızın farkındadır. Bu süreçte sizin yanınızda yardımcı ve destekçi birilerinin olması anneliğe ve yaşadığınız tüm zorluklara, annelikte sinir krizleri ve sonrasını kolayca atlatabilmeniz açısından önemlidir.annelikte sinir krizleri - Annelikte Sinir Krizleri

Anne Olduktan Sonra Yaşanabilecek Sorunlar ve Çözümleri

Herkes anne olabilir fakat annelerin o yüksek merhamet ve fedakârlığını yavrularına gerektiği gibi veremeyebilir. Bu sebeple çocuğunuzla kurduğunuz diyalogun sağlam temellere dayanmasını istiyorsanız çocuğun yetiştirilmesinde karar verecek pek çok kişinin olmaması gerekir. Her ebeveynin anneanne, babaanne ve dedelerin kendince bir yetiştirme tarzı geliştirmesi ilerleyen yaşlarda annenin çocuk üzerindeki söz dinletme güdüsünü azaltacaktır. Söz dinlemeyen, sürekli huzursuz, doyumsuz, her istediğinin anında olmasına alışkın olan çocuk, anneden de tüm şımarıklarına katlanmasını bekler. Bu anne için hem zor hem de fazlasıyla sinir krizleri yaşamasına sebep olacak durumlar doğurmaktadır. Çocuk yeri geldiğinde hayrı kabullenmeyi öğrendiğinde anne için gerekli zaman yaratılırken, çocuk içinde istediği konu her ne ise değeri daha da önemli hale gelecek bir nebze de olsa doyumsuzluğa giden bitmek bilmeyen istekleri de frenlenmiş olacaktır.

Daha Fazla Göster

Sabiha Safir

Dinamik psikoterapide süreye duyarlılık ve etkin zaman kullanımı vardır, bireyin çocukluk deneyimleri, bilinçdışı özellikler, çelişkiler, aktarım, direnç ve tekrarlamalı davranışları çalışılır. Hastanın güçlü yönleri vurgulanarak, terapi süreci daha gerçeğe dayalı tutulur. Danışan ile terapist, şimdi ve burada ilişkisine odaklanırlar.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu