Anne

Annelerin Yorgunluk Sebepleri

Annelik, doğum anından itibaren başlayan güzel ve duygusal bir durumdur. Evlilik ile başlayan sorumluluk, bir bebek sahibi olunması ile daha da çoğalmıştır. Bu durumlar annelerin yorgunluk sebepleri içinde, ilk sırada yer alır. Sorumluluk sahibi olmak bir anneyi yoran en önemli sebepler arasındadır.

Çocukların Eğitimi Ve Sosyal Hayata Kazandırılması

Annelerin en önemli görevi toplum için yararlı bireyler yetiştirmeleri gerektiğidir. Bu görevi tam olarak yerine getirmek, çocukların küçük yaşta aile terbiyesi almaları ile sağlanmaktadır. Anneler bu terbiyeyi çocuklarına tam anlamıyla aşılamalı ve çocuklarını ahlak ve merhamet duyguları ile yetiştirmelidirler. Bu duyguları çocuklarına aşılayamayan anneler yorgun olurlar. Çünkü amaçlarına ulaşamadıkları için sürekli çaba göstermek zorunda kalırlar. Çocukları için sosyal yaşam ve gelecek kaygıları taşıyan anneler, psikolojik açıdan en büyük yorgunluğu taşırlar. Çocuklarının eğitimleri, sağlıkları, gıdası ve geleceği ile ilgili her türlü ayrıntıyı düşünen anneler, bu davranışları büyük bir özveri ile yaparlar ancak, yaptıkları bu davranışların karşılığını da başarılı olarak almak isterler.annelerin yorgunluk sebepleri - Annelerin Yorgunluk Sebepleri

Eşlerin İş Yükünü Annelerin Üzerinde Yoğunlaştırmaları

Anneler ev işleri, yemek, alışveriş gibi işlerde beden yorgunluğu yaşarlar. Özellikle ev hanımlarının üzerinde ev ile ilgili tüm işlerin yükü bulunur. Her işle ilgili sorumluluğu üstlenmek ve bu işleri yaparken eşten tam anlamıyla destek görememek, anneleri hem psikolojik anlamda hem de beden sağlığı açısından yoran konulardır.

Daha Fazla Göster

Sabiha Safir

Dinamik psikoterapide süreye duyarlılık ve etkin zaman kullanımı vardır, bireyin çocukluk deneyimleri, bilinçdışı özellikler, çelişkiler, aktarım, direnç ve tekrarlamalı davranışları çalışılır. Hastanın güçlü yönleri vurgulanarak, terapi süreci daha gerçeğe dayalı tutulur. Danışan ile terapist, şimdi ve burada ilişkisine odaklanırlar.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu