fbpx
Anne

Annelerin Psikolojik Bunalımları

Anne adaylarının birçoğu doğum sonrasında kendini daha farklı hissetmeye başlayarak ruhsal çöküntü haline girer. Annelerin psikolojik bunalımları evdeki tüm bireyleri olumsuz olarak etkiler ve bu bunalımların sebepleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Doğumdan sonraki ilk 3 ay içinde görülen bu sıkıntılar genel olarak annenin doğum sırasında yaşamış olduğu travma, vücut değişimi, uykusuzluk ve yorgunluk gibi nedenlerle ortaya çıkar ve bebeğin yaşattığı sıkıntı ile artmaya devam eder.

Psikolojide Hormonların Etkisi

Özellikle doğum sonrası annenin hormon düzeyinde hızlı dalgalanmalar yaşanmaktadır. Gebelik hüznü olarak adlandırılan bu durum, genellikle doğum sonrasında birkaç hafta içerisinde ortaya çıkar. Anne ani duygusal dalgalanmaların içerisine girerek, ağlama krizleri, duygusal gelgitlerin içine girer. Bu duruda hormonların büyük bir etkisi vardır ve bu geçici bir durumdur. Belirli bir süre sonra hormonlar normale dönerek anne kendini daha rahat hissetmeye başlar, bu sürece kadar anneye kendini rahat hissettirmesi sağlanmalıdır.annelerin psikolojik bunalimlari - Annelerin Psikolojik Bunalımları

Uykusuzluk ve Emzirme Dönemi

Sadece uykusuzluk bile kişinin psikolojik bunalımlara girmesi için yeterlidir. Bunun üzerine birde emzirme süreci eklenerek daha fazla ruhsal bunalım yaşanmasına neden olur. Anneler sütünün gelmediği ve yetersiz kaldığı endişesi ile sürekli olarak bir tedirginlik yaşar ve bebeğine yetersiz gelmesi düşüncesi ile ruhsal çöküntü içine girebilir. Bu dönemde zorlanmak gayet normaldir ve bu süreçte anneye yardımcı olunması gereklidir.

Daha Fazla Göster

Sabiha Safir

Dinamik psikoterapide süreye duyarlılık ve etkin zaman kullanımı vardır, bireyin çocukluk deneyimleri, bilinçdışı özellikler, çelişkiler, aktarım, direnç ve tekrarlamalı davranışları çalışılır. Hastanın güçlü yönleri vurgulanarak, terapi süreci daha gerçeğe dayalı tutulur. Danışan ile terapist, şimdi ve burada ilişkisine odaklanırlar.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu