Anne Sütü Sağılmış Halde Nasıl Saklanmalıdır?

Anne sütü bebeklere verilen en temel besin kaynağıdır. İlk 6 ay zorunlu ve ek gıda verilmeden bebeklere verilen anne sütü daha sonra 2 yaşına kadar bebeklere ek gıdalar ile birlikte verilmeye devam edilmektedir.

Çalışan annelerin veya herhangi bir durumdan dolayı emziremeyen annelerin sütlerini sağarak bebeklerine vermesi çok bilinen bir yöntemdir. Bu yöntem ile hem anne dengesi korunmuş oluyor hem de bebek, anne sütünden eksik kalmamış oluyor.

Sağılan Anne Sütü Nerede Saklanmalıdır?

Bir damlası bile değerli olan bu besin kaynağını doğru koşullarda saklamak çok önemlidir. Güvenli bir şekilde özel üretilmiş süt saklama poşetlerinde, şişelerinde saklanabilir. Sızıntı veya herhangi bir maddenin süte karışmaması için çift kilitli olanlar tercih edilebilir. Süt saklama poşetleri tekrar kullanılmaz, bir kez kullandıktan sonra atılmalıdır. Eğer saklama kaplarınız yoksa kaynar suda bekletilen temiz ve kuru, sıkı kapaklı cam kaplarda saklanabilir.

Pompa veya el ile yapılan sağılma işlemi sonrasında saklama poşetine alınan sütler oda sıcaklığında, buzdolabında veya derin dondurucularda saklanabilir.

Ne Kadar Süre Saklanabilir?

Sağılan sütlerin saklanmasında en önemli koşul öncelikle annenin sağdığı tarih ve saattir. Saklanmak için konulan kapların üzerine bir etiket ile sağılan tarih ve saat yazılmalıdır bu son kullanma tarihinin belirlenmesini sağlar. Önlem olması için iş yeri gibi başka süt sağan annelerinde bulunabileceği bir yerde muhafaza edilecekse isim soyisim de yazılmalıdır.

Saklama süresi ile ilgili olarak 3,3,3 kuralı bulunmaktadır. Sütü kaba aldıktan sonra oda sıcaklığında (20-26°C) güneş ışığı almayacak şekilde 3 saat saklanabilir. Bebeğe verilirken oda sıcaklığında olan sütün ısıtılmasına gerek yoktur. Kaşık veya biberon yardımı ile bebeğe verilebilir. Buzdolabında (0-5°C) 3 güne kadar saklanabilir. Derin dondurucuda (-16°C) ise 3 aya kadar saklanabilir. Derin dondurucudan çıkarılan süt tekrar dondurulmamalıdır. Dondurucuya veya buzdolabına konulan sütün üzerine tekrar sağılan süt eklenmemelidir. Anne sütünün saklanma koşullarına ek olarak ısıtılma koşulları da çok önemlidir.

Anne Sütün Besin Değerini Kaybetmeden Nasıl Isıtılır?

Anne sütünün besin değeri yüksektir ve bu değer kaybedilmeden, zararlı mikroorganizmalar üremeden ve çoğalmadan bu işlem yapılmalıdır. Buzdolabından veya derin dondurucudan saklanmış süt direk mikrodalga veya ateş üzerinde tencerede kaynatılmamalıdır. Derin dondurucuda saklanan sütü ısıtmadan 1 gün önce buzdolabına alınıp eritilebilir. Buzdolabından çıkarılan sütü ısıtmak için bir kaba alınmalıdır. Sıcak suyun üzerine konulan bu kap ile süt bebeğin içeceği dereceye kadar yani oda sıcaklığına kadar ısıtmak yeterlidir. Sütü ısıttıktan sonra biberon veya kaşık ile bebeğe verilebilir. Isıtılan süt tekrar saklanmamalı yani artan sütler atılmalıdır, tekrar dondurulmamalı, bekletip bebeğe verilmemelidir.