AnneBebekSağlık

Anne ve Çocuk Beslenmesinin Önemi

Beslenme, canlının yaşamını sürdürmesi, büyümesi, gelişmesi ve sağlıklı olabilmesi için besinlerin kullanılmasıdır. Bizde bu amaçla ve ilk olarak içgüdüsel besleniriz. Her ne kadar günümüzde bu amaç yerini zevk almaya, değişik tatlar denemeye bırakıyor gibi görünse de beslenme halen temel ihtiyaçlarımızdan ve olmaza olmazlarımızdan. İnsanlar olarak gelecek nesillere bıraktığımız dünya hakkında büyük bir tartışma söz konusu olsa da onlara, çocuklarımıza, neslimizin devamına bırakacağımız besinler ve dolayısıyla genlerimiz yeterince yankıya sahip değil gibi. Bugün besinlerimiz ve geleceğe bıraktığımız mirasımız birçok televizyon programının veya haberlerin araştırma konusu olsa da halen yeterli desteği ve çabayı, bilinci görmüş değil. Gelin bu işin tabanına daha anne karnındayken başlayan beslenme serüvenimize kuşbakışı bir göz atalım.

En başında anneler, nasıl beslenmeleri, neleri yemeleri konusunda fazlaca bilinçsizler. Zaten her bir yanımız genetiği ile oynanmış yahut kimyasala bulanmış besin doluyken sadece bir öğünün beslenme programı dahi fazlaca önem taşımaktadır. Anneler öncelikle konuyu araştırmalı ve özellikle konunun uzmanlarından gerekli yardımı almalıdırlar. Bir canlının daha uzuvları gelişmemişken anne karnında etinden tırnağına kadar şekilleneceği sırada annenin yanlış beslenmesi, hiçte istemeyeceğimiz can yakıcı sonuçlara sebep olabilir. Örneğin “Dünya Sağlık Örgütü’nün 2006 yılında yayınladığı rapora göre A vitamini yetersizliği anne ölümlerinin %18’inden, prenatal(doğum öncesi) ölümlerin ise %24’ünden, aynı şekilde demir yetersizliği de anne ölümlerinin %18’inden, prenatal ölümlerin ise %24’ünden sorumludur. Aslına bakarsak bir vitamin bir mineral diyerek basite indirgediğimiz bu besin ögeleri anne ve prenatal ölümlerinin büyükçe bir kısmında rol almaktadır. “Sadece iyot yetersizliği sebebiyle bile 20 milyon çocuk sinir sistemi bozukluğu ile dünyaya gelmektedir. Acı bir sonuç öyle değil mi? Kimse çocuğu dünyaya böyle bir başlangıç yapsın istemez elbet. Anne karnında beslenme serüvenine ve dolayısıyla gelişim sürecine sıkı bir takip ve düzenli bir beslenme programı ile başlamış bebekler yaşamlarına daha sağlıklı bir adım atmış olacaklardır. Öyle ki bu serüven ve zorunlu ihtiyaç çocukluk ve bebeklik döneminde de çok güçlü bir şekilde desteklenmelidir.

En barizinden: “Yapılan bir araştırmaya göre üçüncü yaşa kadar olan hızlı beyin gelişimi döneminde yetersiz ve dengesiz beslenen çocuklar arasında zekâ geriliği gösterenlerin oranı yeterli ve dengeli beslenenlere göre daha yüksek bulunmuştur. Çocuklarda raşitizm, kadınlarda osteomalazi(kemik yumuşaması), yetersiz ve dengesiz beslenme sonucu oluşan hastalıklardandır.” Bunları önlemek ve tamamen engellemek elbette yine bizim elimizdedir. Kendi ailelerimize bu bilinci oturtarak ve nasıl düzenlenmesi gerektiğini öğrenerek mükemmel bir adım atabiliriz. Özellikle evlerinde yeterli çeşit olmasına rağmen sürekli moda mod aynı yemeği yapanlar yahut yemekleri nasıl pişirmeli nasıl bir menü oluşturmalı bilmeyenler bu sorunun başka bir ayağını oluşturur. Kendi yöntem ve tutumumuzdan biraz uzaklaşarak, vücudumuza ve ruhumuza iyi gelecek en ideal beslenme şeklini bulmalıyız ve çocuklarımızı da bu doğrultuda beslemeliyiz. Özellikle küçük yaşlardaki çocuklara yumurta, yoğurt gibi besinlerin verilmemesi, birçok yemeğin karıştırılıp bulamaç yemeklerin yedirilmesi veya çocukların şekerden yoğun besinlerle beslenmesi büyük bir yanlıştır ve çocuklarımızı kronik hastalıklara daha küçük yaşta yöneltmektedir.

cocuk beslenmesi - Anne ve Çocuk Beslenmesinin Önemi

Bu yazımı bir örnekle sonlandırmak istiyorum. ”Japonya’da yapılan bir araştırmada 12 yaş grubu çocukların ortalama boy ölçüsü 1900 yılında 134 cm iken, ülkedeki besin üretimi ve tüketimindeki artışa paralel olarak 1939 yılında 138 cm olmuştur.” Bu da demek oluyor ki doğru besin tüketimi doğru gelişimi sağlamaktadır. Fiziksel gelişimimizden ruhsal yapımıza kadar tüm benliğimizi etkileyen ve bizzat bizi oluşturan besinler ve beslenme şeklimiz gerektiği değeri bugün ne yazık ki görememektedir. Kendi beslenmemizden bu olaya el atacak olursak tüm dünyada toplu bir kazanım, tümden başkaldırı olmuş demektir. Ne yerseniz osunuz bunu asla unutmamanız ve bu yazımı bir bilinçlenme aşaması olarak kabul etmeniz dileğiyle, sağlıklı kalın.

Alıntılar: Prof. Dr. Ayşe Baysal, Beslenme, 2018

Daha Fazla Göster

Ebru Uzun

Günümüzde birçok anne adayının merak ettiği konulara yönelik hizmet veren çeşitli internet siteleri mevcut. Bunlardan biri de annegram, siteye özgün içerikleriyle görselleri kombine ederek merak edilen konularda hamilelikten bebek bakımına kadar detaylı bilgilere yer vermekteyiz.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu